jak-usetrit-v-podnikani

Jak ušetřit v podnikání? 15 rad pro všechny podnikatele

Ptáte se, proč bychom v podnikání měli šetřit, když si většinu věcí můžeme odepsat z daní? Odpověď je snadná, čím více peněz se vám podaří ušetřit, tím rychleji váš podnik bude růst a tím více peněz zbyde na vás. V tomto článku vám přinášíme praktické rady a tipy, jak ušetřit v podnikání.

Naším hlavním cílem bylo přinést vám skutečně přínosné tipy, které sníží vaše náklady, ale zároveň vás nebudou v ničem moc omezovat a umožní vám držet se svého podnikatelského záměru.

Jděte příkladem

Jít příkladem není snadné, ale pokud to dokážete, ušetří vám to vůbec největší množství peněz. Jde o to, abyste se chovali tak, jak chcete, aby se chovali vaši zaměstnanci. Pokud chcete, aby do práce chodili včas, buďte i vy ve své kanceláři s dostatečným předstihem. Jestliže vyžadujete, aby šetřili peníze za elektriku, pečlivě za sebou zhasínejte atd. Vaši zaměstnanci, či kolegové vaše chování jistě brzy okoukají a budou se chovat stejně.

Vyhněte se tradičnímu marketingu

Propagace vašich produktů v televizi nebo rádiu, případně v rámci běžných zobrazovacích reklam na internetu může být drahá a velmi neefektivní, zvláště pro nově vznikající podniky. Proto není na škodu popřemýšlet o nějakém alternativním způsobu propagace. Pokud máte nějaký skutečně originální produkt, nabízí se možnost poskytnout ho na recenzi internetovým influencerům. Můžete o něm sepsat také guest post na tematický web. Způsobů, jak levně a přitom kvalitně propagovat svoji práci je (nejen) díky internetu opravdu hodně. Stačí se jen zamyslet…

Snažte se co nejvíce porozumět svým zákazníkům

Tento bod úzce souvisí s předešlým bodem. Čím více budete znát svoje zákazníky a samozřejmě také svoji cílovou skupinu, tím lépe budete schopni zacílit svoji reklamu, nebo podpořit své stávající služby tak, aby vaši stávající zákazníci byli maximálně spokojení. A to zase povede k podpoření ústního tradování, tedy marketingu, který je vůbec nejúčinnější, a který vás přitom vůbec nic nestojí.

Najděte si sponzory

Jestliže hledáte nové způsoby pro svou propagaci, dřív nebo později se nejspíše zamyslíte nad tím, že byste uspořádali nějakou spotřebitelskou soutěž. Pakliže tuto možnost skutečně uvedete do chodu, musíte zákazníkům nabídnout nějakou cenu. A s touto věcí se můžete obrátit například na své dodavatele. Pokud jim soutěž dokážete vylíčit v jasných barvách, třeba z nich učiníte sponzory soutěže. S vidinou zvýšených prodejů do soutěže rád přispěje každý dodavatel.

Povolte svým zaměstnancům home office

Home office je v poslední době kvůli koronavirové krizi hojně skloňovaným pojmem, my osobně se ovšem divíme, že ho podnikatelé více nevyužívali už dřív. Pracovníci na home office vám mohou měsíčně ušetřit desetitisíce – ať už díky tomu, že nemusíte utrácet za pronájem kanceláří, tak i díky tomu, že vám ušetří za spotřebu vody nebo elektriky.

Samozřejmě, ne každá pozice a ne každý pracovník se hodí pro home office. Pokud je to ovšem alespoň trochu možné, doporučujeme vám, abyste tento krok promysleli.

Šetřete místem

Pokud nepodnikáte doma, za každý metr čtvereční pronajatého prostoru musíte platit nehorázné peníze. Přitom na místě můžete hodně ušetřit, ať už tím, že zřídíte multifunkční místnosti (například kantýna může být také vaší konferenční místností), tak třeba tím, že se o sklad budete dělit s další společností. Popřemýšlejte, zdali všechny své prostory využíváte naplno a pokud shledáte, že nikoliv, začněte to řešit. Skvělou radou vám může být také náš článek Jak ušetřit na bydlení.

Zásoby nakupujte ve velkém

Pokud je to alespoň trochu možné, skladové zásoby, ale i další věci nutné pro chod vašeho podnikání (například tužky, papíry, čisticí prostředky atd.) kupujte ve větším množství. Většinou platí, že čím více toho najednou koupíte, tím více ušetříte – o množstevní slevě se ovšem předem dobře informujte.

Vybírejte si nejlepší ceny

Tento bod úzce souvisí s předchozím bodem. Ať už se bude jednat o nákup automobilu, nových skladových zásob nebo pouze o toaletní papír, v podnikání byste vždy měli vybírat podle nejlepší ceny. Čím méně peněz za zboží a potřebné vybavení vydáte, tím více peněz budete mít na další rozvíjení vašeho podnikání. Jak vyhledat nejlevnější zboží jsme vám poradili v tomto návodu.

Použijte běžně dostupné softwarové nástroje a věci si dělejte sami

Existuje spousta softwarových nástrojů, které vám pomohou udělat věci potřebné pro vaše podnikání snadno a bez asistence dalších (placených) lidí. Typickým příkladem je redakčním systém WordPress. Díky tomuto redakčnímu systému můžete vytvořit podnikové stránky snadno, rychle a s velice pěkným výsledkem (v tomto případě dále doporučuji hosting Active24, kde vám pomohou a poradí se všemi technickými věcmi a samozřejmě také zřídí celý redakční systém, na rozdíl třeba od Wedosu, který je určený pro pokročilé uživatele).

Další možností je fakturování skrze Fakturoid, případně vytváření grafických programů za pomoci programu Canva atd. V současné chvíli existuje velice snadné a cenově dostupné softwarové řešení prakticky pro všechny možné oblasti podnikání.

Nakupujte věci z druhé ruky

Tato rada patří nejen do článku, jak ušetřit v podnikání, ale do všech ostatních článků o šetření. Pokud se naučíte pořizovat věci z druhé ruky, můžete ušetřit stovky tisíc korun ročně. V současné chvíli existuje hromada možností, jak pořídit věci z druhé ruky a budete-li trpěliví, nemusíte se omezovat ani na kvalitě. Skvělým příkladem jsou obchody, které prodávají zlevněné zboží bez původního obalu, nebo bazary nábytku, které vyprodávají zboží z výstav atd.

Zaznamenávejte si všechny výdaje

Každý podnikatel musí zaznamenávat všechny své výdaje, neměli byste to ovšem dělat pouze kvůli tomu, abyste udělali radost svojí účetní. Záznamy o výdajích se dají využít také jako odrazový můstek k možnému ušetření. Záznamy vám nejlépe prozradí, kolik a za co jste utratili. A zpětně vám mohou pomoci určit, kde byste mohli něco ušetřit. Nepodceňujte tedy sílu záznamů a výdaje si veďte pečlivě i pro své vlastní potřeby.

Zvyšte produktivitu

Je to velice snadné, pokud dokážete udělat víc práce za menší časový úsek, ušetříte. Zvýšení produktivity (nejen u sebe, ale i u svých zaměstnanců) přitom můžete docílit dvěma způsoby. V první řadě je možné zlepšit podmínky pro práci například nákupem lepšího vybavení, nebo celkovým zlepšením pracovních podmínek. V druhé řadě se pak jedná o zlepšení výcviku svých pracovníků, případně o zvýšení jejich vzdělání.

Některé studie udávají, že i malé změny v chodu vaší společnosti mohou znamenat ohromné zvýšení produktivity. Někdy stačí zvýšit atraktivitu pracovního prostředí (vymalovat, lépe osvětlit kancelářské prostory), případně pracovníkům přidat nějaký drobný benefit a hned mají chuť pracovat rychleji a líp.

Nabídněte netradiční benefity

Většina společností se spokojí se stravenkami, pokud však v benefitech dokážete být kreativnější, pomůže vám to výrazně ušetřit. Stravenky jsou fajn, ale mladí pracovníci by jistě rádi uvítali třeba i poskytnutí účtu do streamovací služby Spotify nebo poukázku na ubytování v horské chatě. Náklady na takové benefity jsou přitom mnohem nižší, než náklady na stravenky.

Najímejte si pracovníky pouze na určenou práci

Některé společnosti mají ve zvyku zaměstnávat všechny pracovníky, které potřebují, bez ohledu na rozsah požadovaných úkolů (a potažmo na ekonomickou stránku). Zaměstnávat každého, koho vaše firma potřebuje, může znamenat zbytečnou finanční zátěž. Pokud to situace umožňuje, s úzce specializovanými pracovníky spolupracujte pouze externě. To se typicky týká třeba účetní nebo lidí, kteří se vám budou starat o marketing.

Podnikejte bez papíru

Ne, touto radou vás nechceme nabádat, abyste šli proti zákonům našeho státu. Jde nám pouze o to, abyste přestali používat papír. Papír vždycky bude stát peníze. Na rozdíl od toho správně zvolený software dokáže uchovávat hromadu dokumentů jen s minimálními náklady. Ani nemluvě o tom, že pak nemusíte shánět prostory, kde tu hromadu papírů budete muset uskladnit (což stojí další peníze). A nakonec, podnikání bez papíru je ekologické, takže pomůžete i matičce Zemi.

Jak ušetřit v podnikání – závěrečné myšlenky

Snižování nákladů je důležitou součástí každého úspěšného podnikání. Naše rady, jak ušetřit v podnikání, vám ovšem neušetří pouze peníze. Spousta těchto tipů přináší i další benefity jako je zautomatizování pracovních procesů nebo zlepšení životního prostředí. Vzhledem k tomu se dá tvrdit, že všechno souvisí se vším. A proto se šetření opravdu vyplatí.

Pokud v podnikání chcete ušetřit ještě víc, měli byste dodržovat i naše další rady:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *