jak-usetrit-na-doprave

Jak ušetřit na dopravě? 6 tipů, které ušetří spoustu peněz

Pokud jste zvyklí dennodenně cestovat za prací, za studiem či jinými povinnostmi, případně pokud jednou za čas musíte zdolávat velkou spoustu kilometrů (nemyslíme teď zrovna na dovolenou, ale na občasné návštěvy rodičů, či domova), výdaje za dopravu zabírají značnou část vašeho rozpočtu. Skvělá zpráva je, že existují způsoby jak tuto položku umenšit, či ji úplně odbourat. V tomto článku vám poradíme, jak ušetřit na dopravě rychle a bezbolestně.

Jezděte na kole nebo choďte pěšky

Tohle je pochopitelně klíčová rada. Pokud hledáte způsoby, jak ušetřit na dopravě, a pokud se nespokojíte pouze s malými úsporami, měli byste začít chodit pěšky nebo na kole. Díky tomu ušetříte peníze za benzín v případě, že jezdíte autem, případně peníze za lístky nebo lítačku v případě, že se přemisťujete městskou hromadnou dopravou.

Samozřejmě ne vždy lze jízdu automobilem nebo městskou hromadnou dopravou vyměnit za kolo, pokud však máte tu možnost, měli byste tento způsob dopravy alespoň zvážit. Spoustu peněz dokážete ušetřit už jen tím, že na kole nebo pěšky budete do práce/školy/nákupy jezdit jenom občas. Ani nemluvě o tom, že tímto způsobem významně podpoříte svoje zdraví.

chuze

Vyberte si dopravní prostředek s menší spotřebou

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete (nebo nechcete) cestovat pěšky či na kole, další možností, jak ušetřit na dopravě, je snížení spotřeby pohonných hmot. Vyměňte svůj automobil za menší a úspornější vůz, případně za motocykl, který toho při překonávání stejné vzdálenosti „nesežere“ tolik. Samostatnou kapitolou je potom přechod na alternativní palivo (LPG).

skutr-jak-usetrit-na-doprave

Jezděte úsporněji

Šetřit za dopravu můžete částečně pouze tím, jakým stylem svůj automobil řídíte. Pokud jezdíte hodně agresivně (stylem plyn – brzda), pokud motor zbytečně točíte a pokud nejste schopni jezdit dostatečně plynule, vaše spotřeba se výrazně zvyšuje. Možností, jak snížit svoji spotřebu při řízení automobilu je spousta, proto jsme této problematice věnovali samostatný článek.

jezdete-usporneji

Spolujízda

Náklady na dopravu do zaměstnání či na vzdálenější místa vlastním automobilem můžete výrazně snížit tím, že do svého automobilu vezmete spolujezdce. Pokud cestujete do práce, ideální je domluvit se na dělbě nákladů se svým kolegou, případně s některou další osobou, která bydlí poblíž vás a která cestuje na podobné místo jako vy.

Zorganizovat spolujízdu samozřejmě není snadné, naštěstí však existují specializované portály, které spolujízdu snadno zprostředkují. Mezi tyto portály patří stránky jako je BlaBlaCar (mají také mobilní aplikaci).

Dobrá zpráva je, že spolujízdu můžete využívat i v případě, že auto nevlastníte. V tomto případě budete vy ti, kteří přispějí na cestu danému řidiči, stále se však bude jednat o nepoměrně nižší částku, než byste utratili za cestu hromadnou dopravou.

spolujizda

Jezděte městskou hromadnou dopravou

Jestliže k cestování využíváte vlastní automobil, kromě pohonných hmot musíte platit také povinné ručení a samozřejmě utrácíte i za další položky nutné pro provoz automobilu/motocyklu, jako jsou položky nutné pro provoz a údržbu (výměna oleje, výměna pneumatik, náhradní díly atd.). Suma sumárum, provoz vlastního automobilu je velmi nákladný. Pokud tedy chcete ušetřit, jednou možných alternativ je prodej vašeho automobilu a přechod na městskou hromadnou dopravu.

Městská hromadná doprava pochopitelně také něco stojí, určitě však není tak nákladná, jako jízda autem. Na městské hromadné dopravě navíc můžete ušetřit (viz další bod).

mestska-hromadna-doprava-jak-usetrit-na-doprave

Kupte si „lítačku“

Kupovat si lístky na každou jízdu městskou hromadnou dopravou zvlášť se pochopitelně prodraží. Pokud tedy víte, že MHD budete jezdit celý měsíc, nebo dokonce rok, snižte své výdaje a kupte si tzv. „lítačku“ (tj. dlouhodobou jízdenku). Nákupem dlouhodobé jízdenky můžete ušetřit i několik tisíc ročně.

dlouhodoba-jizdenka-litacka-jak-usetrit-na-doprave

Jak ušetřit na dopravě – závěr

Představili jsme vám celkem 6 rad a tipů, které vám pomohou snížit vaše výdaje o tisíce korun měsíčně. Tyto tipy můžete používat, ať už jste se dostali do jakékoliv finanční situace a ať už chcete ušetřit v domácnosti nebo v podnikání. Pokud chcete ušetřit ještě více, přečtěte si i náš další článek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *