jak-ušetřit-úvodní

Jak ušetřit? Tipy, které změní tvůj život!

Pokud jste v životě neměli to štěstí a nenarodili jste se do rodiny horních deseti tisíc, dřív nebo později vás musí napadnout otázka: „Jak ušetřit?“ Možná vás to překvapí, ale ušetřit se dá na hromadě různých věcí a to navíc celkem nezanedbatelné peníze. Inspirujte se našimi radami a užívejte si nově nabyté svobody plynoucí z finanční nezávislosti. Už dost bylo života od výplaty k výplatě!

Proč šetřit?

Většina z nás se snaží ušetřit z prostého faktu, že se nám nedostávají peníze na některé potřebné statky a služby (oblečení, boty, školní pomůcky pro děti atd.), případně na další věci, které bychom sice mohli oželet, ale po kterých prahne naše srdce.

Úspory pro vaši budoucnost

Současná politická situace a blížící se hospodářská krize zapříčiněná pandemií koronaviru navíc nutí šetřit i lidi, kteří by dříve šetřit ani nemuseli. Nikdo totiž neví, co bude za měsíc, natož pak za rok.

Každá ušetřená koruna se hodí v případě naší nemoci, nenadálé pracovní neschopnosti nebo například jako přilepšení na důchod. Důvodů proč šetřit je tedy mnoho, způsobů jak ušetřit je naštěstí ještě mnohem více. Pojďme se na ně podívat!

jak-ušetřit-na-horší-časy

Jak ušetřit na bydlení?

Na bydlení se dá ušetřit jen velmi obtížně. Výška nájmů na určitém území se drží plus minus na stejné cenové hladině, alespoň pokud se bavíme o klasických nájmech. Pro matky samoživitelky a další lidi v nouzi samozřejmě existují různé azylové domy, pro rodiny s dětmi je potom řešení zažádat si o přidělení obecního domu v místě jejich bydliště. Ovšem poptávka po takových bytech obvykle mnohonásobně převyšuje nabídku, takže na toto řešení se spolehnout nelze. Spousta lidí proto zůstává bydlet u rodičů, případně využívá dalších možností bydlení, které sice nejsou tak pohodlné, ale které rapidně snižují náklady na bydlení.

jak-ušetřit-bydlení

Jak ušetřit na vodě?

Pokud nebydlíte na vesnici, která má svou vlastní vodárnu, voda je další macatou položkou na vašem seznamu výdajů. Také na vodě se dá hodně ušetřit a to hlavně pokud lehce upravíte svoje hygienické návyky. Ale nebojte, mýt se klidně můžete, dokonce pravidelně. Rozdíl je pouze v tom, jakým způsobem se myjete.

Na vysokém účtu za vodu se hodně podepisuje také splachování záchodu, nebo mytí nádobí. Na všechny tyto možnosti šetření jsme se zaměřili v samostatném článku.

jak-ušetřit-za-vodu

Jak ušetřit na elektrice?

Elektrika zdražuje každým rokem, takže pokud se poohlížíte po způsobu, jak ušetřit, tohle je určitě jedna z možností. Vše je umocněno v případě, že elektrickou energii využíváte i pro vytopení vaší domácnosti.

Na elektrice můžete ušetřit dvojím způsobem. V prvním případě se jedná o poskytovatele elektrické energie, protože v České republice se může hodně lišit cena za dodanou elektřinu od jednotlivých dodavatelů. V druhé řadě se jedná o druh elektrických spotřebičů a způsob jejich užití. Zdaleka nejnaléhavější je přitom výběr topení, kde se dají ročně ušetřit až desítky tisíc. Více informací najdete v samostatném článku.

jak-ušetřit-na-elektrice

Jak ušetřit na plynu?

U plynu platí to samé jako u elektriky. V České republice existuje několik různých dodavatelů plynu, přičemž cena odebrané jednotky se u jednotlivých odběratelů značně liší. V tomto sektoru navíc musíte dávat pozor na různé kličky a skryté položky, které někteří poskytovatelé plynu využívají. I této problematice se věnujeme v samostatném článku.

jak-ušetřit-na-plynu

Jak ušetřit na jídle?

Jídlo je největší položkou na našem seznamu výdajů, hned po bydlení. Na rozdíl od nájmu (nebo splátky hypotéky), vody, elektřiny, případně plynu se však na jídle dá hodně ušetřit, protože tato položka je značně variabilní – zatímco nájem vám radikálně asi nikdo nesníží, protože nájmy jsou na jednom území plus minus stejné – za jídlo můžete začít utrácet mnohem méně prakticky ze dne na den. A to i bez toho, abyste se někam stěhovali. Přečtěte si 15 tipů, jak ušetřit na jídle, a uvidíte, že vás to šetření ani nebude bolet.

Recepty na levné jídlo

Způsobů, jak ušetřit na jídle, tzn. receptů z levných potravin, je opravdu velké množství a proto jsme této položce věnovali samostatnou rubriku. V ní se dozvíte recepty na levné jídlo včetně dalších rad a tipů jak ušetřit v kuchyni či při stravování v restauracích.

jak-ušetřit-na-jídle

Jak ušetřit na dopravě?

Pokud nejezdíte pouze autobusem a metrem a nevlastníte celoroční lítačku, nebo pokud dokonce všude necestujete pěšky případně na kole, jistě můžete ušetřit i na dopravě. Výdaje za provoz automobilu (včetně pohonných hmot a povinného ručení) jsou v mnoha případech likvidační, naštěstí však existuje několik řešení. Jedná se o levnější povinné ručení, levnější pohonné hmoty nebo dokonce levnější automobil. V některých případech člověk může zvážit možnost spolujízdy, výměnu automobilu za motocykl nebo kolo (případně svoje vlastní nohy) nebo dokonce možnost přestěhovat se blíže svému zaměstnání. Další tipy a triky, jak ušetřit na dopravě, najdete v samostatném článku.

jak-ušetřit-na-dopravě

Jak ušetřit na letenkách?

Letenky na našem seznamu výdajů nejspíše budou postradatelnou položkou (tedy takovou položkou, kterou můžeme v pohodě odškrtnout), alespoň pokud nejsme nuceni létat v rámci zaměstnání, nebo navštěvovat svou vzdálenou rodinu. Nicméně pokud už si můžeme dovolit létat, i na letenkách se dá ušetřit hromada peněz. Ostatně, pokud jste trošku zběhlí, díky levným letenkám můžete své rodině připravit velmi lacinou dovolenou v zahraničí.

jak-ušetřit-na-letenkách

Jak ušetřit na ubytování/dovolené?

Jak už jsme naznačili výše, letenky mohou významně snížit výdaje za dovolenou. Když si člověk spočítá, kolik peněz by utratil za jízdu automobilem na místo dovolené a kolik dá za nízkonákladové letenky, jistě dojde k závěru, že za méně peněz dostane více pohodlí. Nicméně existují i další způsoby, jak ušetřit na dovolené – za ubytování, jídlo i výlety.

jak-ušetřit-na-dovolené-ubytování

Jak ušetřit na oblečení?

Středobodem veškerého šetření za oblečení jsou secondhandy a ruční práce. Ovšem ne vždy se vyplatí nakupovat zboží ze sekáčů nebo si ho vyrábět. V jakých případech se zboží ze sekáčů vyplatí a jakými dalšími způsoby můžete ušetřit na oblečení? Tomu jsme se věnovali v samostatném článku.

jak-ušetřit-na-oblečení

Jak ušetřit na kosmetice?

Výrobci kosmetiky se v poslední době stále více snaží přinášet ty nejčerstvější a nejpřírodnější kosmetické výrobky. Přitom už naše babičky využívaly různé pleťové masky a krémy vytvořené z čerstvých ingrediencí. Co z toho vyplývá? Spoustu kosmetických výrobků si můžeme vyrobit sami a za zlomek ceny.

Pomoci mohou srovnávače cen

Samozřejmě ne vždy a ne všechno se dá podomácku vyrobit (a ne všechno se vyplatí vyrábět – ať už vzhledem k potřebným ingrediencím, tak i vzhledem ke strávenému času), takže pokud se ptáte, jak šetřit na kosmetice, musíme vás odkázat i na váš selský rozum a samozřejmě také na různé srovnávače cen a slevy a akce, které najdete na internetu i v obchodech.

jak-ušetřit-na-kosmetice

Jak ušetřit na zábavě?

Existuje velká spousta možností, jak ušetřit na zábavě. Ideální je, pokud si vyberete finančně nenáročného koníčka, ovšem nic není ztraceno ani v případě, že váš volný čas vyžaduje i nějaké peníze.

jak-ušetřit-na-zábavě

Jak ušetřit na dětech?

Pokud se budeme bavit o tom, jak ušetřit na dětech, opět narazíme na několik způsobů. Základem je samozřejmě celkem běžný vývoj v čase, kdy mladší děti dědí po svých starších sourozencích. To je ovšem teprve začátek. Šetřit můžeme na plenách, na oblečení, na stravě i a na trávení volného času. Jelikož způsobů, jak ušetřit na dětech, aniž bychom děti nějakým způsobem poškozovali, je ohromné množství, této problematice věnujeme hned několik článků.

jak-ušetřit-na-dětech

Jak ušetřit za telefon?

Článek o tom, jak ušetřit za telefon, právě připravujeme.

jak-ušetřit-za-telefon

Jak šetřit přírodu?

Fantastické je, že spousta způsobů šetření, které uvádíme zde na stránkách, nešetří pouze peníze, ale také přírodu. Ekologie je tak další dobrý důvod, proč bychom měli šetřit.

jak-šetřit-přírodu

Jak ušetřit v podnikání?

Každý správný podnikatel by se měl neustále snažit snižovat náklady, jedině tak lze vytvořit dobře vydělávající byznys. Způsobů, jak ušetřit v podnikání, je hned několik. Všechny jsme je shrnuli v samostatném článku.

Jak ušetřit – závěr

Aby člověk dokázal ušetřit, většinou nepotřebuje vůbec nic, pouze chuť změnit svoje každodenní návyky. Schopnost ušetřit je jakýsi stav mysli. Tento stav mysli nebolí, ale pokud si osvojíte, může být neskonale příjemný. Poddejte se tomu pocitu a vydejte se s námi na cestu k lepšímu životu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *