jak-usetrit-za-elektrinu-uvodni

Jak ušetřit za elektřinu? 22 tipů, které ulehčí vaší peněžence

Dostali jste se do nelehké situace a hledáte způsoby, jak ušetřit peníze, abyste měli na další výdaje jako je jídlo, voda nebo bydlení? Nebo prostě jen hledáte způsoby, jak si ušetřit na stáří? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, účet za elektřinu je rozhodně možností, jak toho docílit. V tomto článku vám poradíme, jak ušetřit za elektřinu klidně i několik tisíc ročně.

Kdy průměrná domácnost spotřebuje nejvíce elektřiny?

Většina lidí spotřebuje nejvíce elektřiny mezi 6 až 9 hodinou večerní, přičemž zdaleka nejvyšší odběr prodejci elektřiny zaznamenávají okolo 8 večerní. Za zvýšenou spotřebou v brzkých večerních hodinách může hromadný návrat lidí z práce domů.

Kolik elektřiny průměrně spotřebujeme?

Průměrná čtyřčlenná domácnost používá v průměru 13 elektronických zařízení (včetně televize a počítačů, ale bez mobilních telefonů). Jenom pro porovnání, v roce 1990 ta samá domácnost v průměru využívala pouze 4 zařízení. To je obrovský nárůst.

Navzdory tomuto faktu však průměrná domácnost využívá stejné množství elektřiny jako před dvěma dekádami. Může za to především fakt, že elektrická zařízení jsou stále efektivnější. Elektřina přesto zabírá velkou část našeho ročního rozpočtu (v průměru 3495 KWh a tedy přes 15 tisíc korun) a proto je zde slušný prostor pro zlepšení.

Pořiďte si úspornější topení

Na vysokém účtu za elektřinu se největší měrou podílí topení (pochopitelně pokud netopíte dřevem nebo plynem).

Zdaleka největší spotřebu elektřiny mají různé přímotopy, naštěstí pro nás však existují mnohem úspornější alternativy. Z této skupiny topných zařízení byla dlouhou dobu nejúspornější olejová kamínka, v poslední době však do obchodů přišla ještě jedna, daleko úspornější alternativa – topné infrapanely.

Zdaleka nejúspornější je ovšem topení na tuhá paliva, případně na plyn. Pokud tedy máte tu možnost, určitě se nerozpakujte a sáhněte po ní. Výdaje na topení činí až 65% z celkového účtu za elektřinu (podle Českého statistického úřadu).

Jelikož odpověď na otázku, jak ušetřit za topení, je mnohem rozsáhlejší, budeme se jí věnovat v samostatném článku.

infrapanel

Pořiďte si plastová okna

Jestliže vám v domě zůstanou stará dřevěná okna, moc toho neušetříte ani po výměně topení. Skrze stará okna totiž citelně „táhne“, takže všechno teplo utíká ven. Pořizovací cena plastových oken je sice vyšší, alespoň pokud chcete najednou vyměnit okna v celém domě, ovšem investice se vám velice brzy vrátí.

plastova-okna

Pořiďte si „zimní“ závěsy

Pokud se vám skutečně nechce pořizovat nová (plastová) okna, úniku tepla můžete alespoň částečně zabránit zimními závěsy (tj. pevnými a dostatečně tlustými závěsy, které budou přesahovat přes všechny okraje okna).

jak-usetrit-za-elektrinu-zavesy

Dejte do dveří izolační zarážku

Táhne vám domů pode dveřmi? I to vás stojí spoustu peněz! Řešení je přitom velice snadné (a levné). Stačí si do dveří nainstalovat izolační zarážku, případně dveře utěsnit dekou nebo jinou látkou.

izolacni-zarazka-do-dveri-jak-usetrit-za-elektrinu

Zateplete dům a střechu

Stejně jako teplo uniká skrze stará okna, může unikat přes nedostatečně zateplené zdi, případně nedostatečně zateplenou střechu. Porozhlédněte se proto po všech možných cestách, kudy teplo z vašeho domu uniká, a učiňte tomu přítrž.

Zateplení domu a střechy opět patří mezi nákladnější úpravy, ale i v tomto případě platí, že investice se vám velice rychle vrátí a v dlouhodobém horizontu vám ušetří obrovskou hromadu peněz.

zatepleni-strechy

Naistalujte si termostat

Termostat vám pomůže udržet požadovanou teplotu a zároveň se postará, abyste nepřetápěli a tudíž zbytečně neplatili za teplo, které vůbec nepotřebujete. Termostat je také součástí bojleru, podívejte se tedy na to, zdali byste náhodou nemohli mít o něco studenější vodu (případně si nastavte hodiny, ve kterých se má voda ohřívat víc). Jen pro zajímavost: Snížení požadované teploty na termostatu jen o jeden jediný stupeň (ať už mluvíme o vodě nebo topení) vám ušetří v průměru 1000 korun ročně.

termostat-pokojovy

Změňte dodavatele elektřiny nebo obnovte starou smlouvu

Pokud jste ještě nezměnili dodavatele elektřiny, nebo pokud jste si od své stávající společnosti nevyžádali návrh nové smlouvy, existuje velká pravděpodobnost, že za elektřinu platíte více, než byste měli. Vzhledem k tomu vám doporučujeme, abyste kontaktovali všechny dodavatele elektrické energie (včetně svého stávajícího) a počkali na jejich nabídky. Uvidíte, že nabízené ceny budou mnohem výhodnější a navíc se vám může poštěstit, že za přestup k jinému dodavateli dostanete ještě nějaký ten bonus. Ovšem pozor! Nehodnoťte nabídku elektrické energie pouze podle bonusu! Vždy si přečtěte plné znění podmínek, protože některé společnosti novému zákazníkovi sice vyplatí šťavnatý bonus, ale záhy si všechny peníze vezmou zpět skrze přemrštěné ceny elektřiny!

Dodavatelé elektrické energie jsou v dnešní době velké téma. Změna dodavatele (a uzavření nové smlouvy) skýtá spoustu nástrah, proto jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu samostatný článek.

dodavatele-elektriny-jak-usetrit-za-elektrinu

Změňte svůj tarif!

Změna tarifu se úzce dotýká předchozího bodu, tedy změny dodavatele a vaší smlouvy. Tarif si vybíráte při podepisování smlouvy, proto se dobře zamyslete nad tím, který z tarifů bude nejlépe odpovídat vašim potřebám (a který vám vzhledem k vašim zvykům) ušetří největší množství peněz.

Nainstalujte si úsporné žárovky

Úsporné žárovky (přesněji řečeno LED žárovky) mají přibližně 7× nižší spotřebu, nežli klasické žárovky. Pokud takovou žárovku použijete v místnosti, kde často svítíte, může vám to ušetřit několik stovek ročně.

usporna-zarovka-jak-usetrit-za-elektrinu

Nainstalujte si čidlo na pohyb

Pronásledujete dennodenně členy své rodiny po bytě, protože zapomínají zhasínat? I tento problém se dá snadno vyřešit a to za pomoci čidla na pohyb. Díky čidlu na pohyb se světla zapínají a vypínají zcela automaticky. Čidlo na pohyb se nejvíce vyplatí v méně frekventovaných místnostech a chodbách, případně ve venkovních prostorách, přes které člověk pouze přechází.

pohybove-cidlo-jak-usetrit-za-elektrinu

Pořiďte si světlo, které lze ztlumit

V některých místnostech, například v obývacím pokoji, není potřeba vždycky svítit na maximum. Pokud budete mít světlo s redukcí svitu, budete ho moci v případě potřeby ztlumit. A to vám ušetří další peníze navíc!

svetlo-ztlumovaci

Sušte prádlo na slunci/na topení

Se sušičkou prádla je sice chod domácnosti mnohem plynulejší, pokud však chcete skutečně ušetřit, měli byste oprášit staré způsoby. To znamená sušení prádla venku na slunci (a vlastně i za jakéhokoliv jiného počasí) a v zimě potom na rozehřátém topení.

suseni-pradla-jak-usetrit-za-elektrinu

Nakupujte co nejúspornější spotřebiče

Výrobci domácích spotřebičů ze zákona musí udávat energetickou třídu daného spotřebiče a to na viditelných ikonkách označených A+++, A++, A+, A-G, kdy A+++ je nejúspornější a naopak. Nejúspornější spotřebiče mohou mít (ale nemusejí) o něco vyšší pořizovací cenu, ovšem investice do nich se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. O tom jak nakoupit úsporné spotřebiče za tu nejnižší cenu jsme vás informovali v předešlém článku.

energeticky-stitek

Udržujte svou ledničku a mrazák v dobrém stavu

Další skvělý způsob, jak ušetřit za elektřinu, je údržba ledničky a mrazáku. Lednička a mrazák postupem času namrzají, což znamená větší výdej energie na jejich vychlazení a menší množství potravin, které v nich můžete uchovat. Aby pracovaly tak jako dřív, měli byste je jednou za čas odmrazit.

Další potřebnou údržbou ledničky a mrazáku je potom vytření prachu z panelů, větráků a všech částí motoru, který kouká ven (typicky ve spodní části ledničky a na jejích zádech. Zaprášený mrazák nebo lednička spotřebovávají k dosažení požadované teploty až o 50% více energie.

lednicka

Nastavte správnou teplotu v ledničce a mrazáku

Podle výrobců bílé elektroniky je ideální teplota v ledničce 5 stupňů Celsia, v mrazáku potom okolo -30 stupňů Celsia. Při této teplotě dochází k ideálnímu chlazení/mrazení při dosažení nejmenší možné spotřeby. Využijte proto regulace teploty a nastavte si ideální teplotu i ve své lednici a mrazáku.

teplota-v-lednici

Vypínejte troubu o něco dříve

Pokud hledáte způsoby, jak ušetřit za elektřinu, určitě byste se měli zaměřit také na pečení v troubě. Trouba je stavěná tak, aby nahromaděné teplo nepouštěla ven, ale držela ho uvnitř sebe. Díky tomu trouby pečou ještě dlouho po vypnutí (pokud jsou zavřené). Využijte tohoto poznatku a příště vypněte troubu s předstihem. Uvidíte, že výsledek bude nerozeznatelný.

Neotvírejte troubu v průběhu pečení

Neustálým otevíráním dvířek ztrácíte v troubě požadovanou teplotu, načež je přístroj nucen k dalšímu a dalšímu nahřívání. Neotevírejte proto dvířka zbytečně často, ušetříte tím a ještě vám to pomůže k mnohem chutnější krmi!

trouba-jak-usetrit-za-elektrinu

Perte ve studené vodě

Výrobci uvádějí, že 90% spotřeby pračky jde na ohřev vody. Praním prádla ve studené vodě tudíž ušetříte přes 1000 korun ročně. Naučte se proto prát ve studené vodě, alespoň prádlo, které není tolik špinavé.

prani-pradla

Vypněte všechny nepotřebné přístroje

Některé elektrické spotřebiče zůstávají v tzv. stand-by módu i poté, co vykonají svoji práci. Ve stand-by módu přitom spotřebovávají další a další elektřinu. Zkontrolujte všechny vaše elektrické spotřebiče, a pokud na takové zařízení narazíte (a zrovna ho nepotřebujete), vypněte ho.

stand-by-rezim

Místo klimatizace používejte větrák

Klimatizace patří mezi elektronicky nejnáročnější spotřebiče, jejich spotřeba bývá srovnatelná se spotřebou elektrických kamínek. Vzhledem k tomu byste měli hledat alternativní způsoby, jak se bránit před horkem. Můžete se jít vykoupat, nebo si domů pořídit větrák.

stropni-vetrak-jak-usetrit-za-elektrinu

Jak ušetřit za elektřinu – závěr

V tomto článku jsme vás seznámili s těmi nejefektivnějšími tipy, jak ušetřit za elektřinu. Ačkoliv se nejedná o všechny možnosti, které pro šetření v domácnosti máte, tyto rady by vám měly pomoci ušetřit až několik tisíc ročně.

Známe dalších 12 způsobů, jak ušetřit. Chcete je znát také?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *