jak-usetrit-na-detske-vybavicce

Jak ušetřit na dětské výbavičce? 7 rad, jak uspořit desetitisíce

Příchod miminka je radostnou událostí, na kterou se nastávající rodiče těší už celé měsíce dopředu. Nadšením září i prarodiče a další členové rodiny a všichni se už s předstihem snaží mamince a tatínkovi dodat různé maličkosti, které miminku budou k užitku. Jenže s tím si děťátko určitě nevystačí. Takže pokud i vy v brzké době očekáváte příchod prvního potomka, měli byste si co nejdřív začít chystat výbavičku pro miminko. Není to totiž nejlevnější záležitost a navíc není nad to být připraveni včas.

Výbavička je poměrně široký pojem a dá se toho do ní zahrnout mnoho – v podstatě se jedná o všechno, co bude novorozeně ke svému plnohodnotnému životu potřebovat. A i když by se mohlo zdát, že maličké miminko nepotřebuje nic než plenky, dudlík a svou kojící maminku, je to velký omyl. Pořízení základních věcí pro miminko vás totiž může vyjít i na desítky tisíc korun. Proto mnoho nastávajících rodičů hledá způsoby, jak ušetřit na dětské výbavičce. A my vám poradíme, kde ušetřit skutečně můžete, a to aniž byste tím svého novorozenečka jakkoliv ochudili.

Základní výbavička miminka

Ještě než se dostaneme k tomu, jak ušetřit na dětské výbavičce, bylo by asi vhodné shrnout si, co všechno vaše miminko bude potřebovat. Pokud ještě nemáte připraveno vůbec nic, tak vězte, že se neobejdete bez následujících potřeb a předmětů:

  • Dětská postýlka s vybavením
  • Dětská autosedačka
  • Kočárek
  • Dětská vanička
  • Přebalovací pult
  • Pleny
  • Hygienické potřeby
  • Oblečení
  • Kojenecká láhev
  • Dudlík

Postýlka s příslušenstvím

Každá nastávající maminka s nadšením prohlíží katalogy s dětskými pokojíčky, surfuje po internetu a přemýšlí, jak svému miminku zařídit ten nejkouzelnější pokojíček snů. Jenže takový pokojíček může vyjít na desetitisíce – a v podstatě je úplně zbytečný. Miminko nepotřebuje svůj vlastní pokoj a vy ho určitě budete chtít mít neustále pod dohledem, takže stejně bude mít postýlku ve vaší ložici.

Postýlka je nezbytnost a dětské postýlky se pohybují v různých pořizovacích cenách. Ty nejrozkošnější patří mezi ty nejdražší. Ale vězte, že miminko estetiku příliš neocení. Podstatné je, že bude v postýlce v bezpečí a vy o něj nebudete mít strach. A takovou neocenitelnou službu vám poskytne i ta nejobyčejnější a nejlevnější postýlka. Mnoho rodičů starších dětí navíc prodává již nepotřebné postýlky přes inzerát, leckdy za pár stokorun nebo třeba jen za odvoz, takže tato velmi důležitá položka dětské výbavičky vás může stát kupodivu nejméně.

Pak je tu ovšem vybavení dětské postýlky. Nezbytná je kvalitní matrace, kterou raději kupte novou – tady jde o zdravou páteř vašeho děťátka. Pak musíte koupit polštářek s peřinkou a povlečení (to raději ve dvou až třech sadách). Zde příliš šanci ušetřit nemáte, ale na druhou stranu můžete z nákupního seznamu zcela vyškrtnout dnes tak populární mantinely do dětské postýlky, takzvané hnízdečko či nebesa – nic z toho ve skutečnosti nepotřebujete a miminko úspěšně přežije i bez těchto předražených věcí.

Autosedačka a kočárek

Kočárek je další položkou, která dokáže dost zatížit rodinný rozpočet. Výjimkou nejsou kočárky za 15 000 korun i za víc. Ale pak se prodávají také kočárky za cca. 3 000 korun. Tak jak se rozhodnout? Opět myslete na své miminko – ocení luxusní kočárek, který se budete bát nechat minutku bez dozoru, aby vám ho náhodou někdo neukradl? V jakém kočárku vás vozily vaše maminky? V obyčejném. Takže se nestyďte koupit ten levný, dítě v něm nebude nikterak strádat.

Výhodou je, že mnoho kočárků se dnes prodává v takzvané dvojkombinaci či trojkombinaci, což znamená, že kočárek později můžete přestavět pro sedící dítě. A navíc k němu máte i autosedačku, takzvané vajíčko. Takže ušetříte další tisíce korun.

Dětská vanička

Dětských vaniček se dělá několik typů, plus se vyrábějí i různé druhy lehátek do vaniček. A navíc je dnes moderní i koupací kyblík. Tak jak se v tom vyznat, jak drahé položky koupit a kde se dá ušetřit?

Koupací kyblík sice vypadá jako skvělá varianta, kde nepotřebujete dokupovat už ani lehátko, ale vzápětí odhalíte jeho nepraktičnost – novorozenec se v něm koupe dost složitě, protože neumí sedět, a navíc nemáte prostor pořádně ho umýt na intimních partiích.

Vanička je v tomto ohledu praktičtější, protože je prostornější, ale potřebujete k ní koupit i lehátko (zvládnete to i bez něj, ale chce to už trochu zručnosti). Obojí můžete pořídit za hodně peněz, ale i levněji. Plus zejména vaničku lze koupit také přes inzerát, protože rodiče větších dětí ji často prodávají za pár korun.

Pokud nemáte peněz nazbyt a máte doma vanu, tak miminko snadno vykoupete i v ní. Stačí vám tedy koupit si akorát lehátko, které stojí okolo 100 korun.

Přebalovací pult

Mít u postýlky stylový přebalovací pult působí sice skvostně, ale mnoho lidí ho v reálu nemá. Zaprvé na něj nemají místo. Zadruhé na něj nemají peníze. A zatřetí si brzy uvědomí, že ho nepotřebují. Je to sice pohodlné řešení, ale dost nákladné. A pokud nemáte peněz nazbyt, můžete si pořídit sadu jednorázových podložek na přebalování, které samozřejmě můžete používat opakovaně, dokud je dítě neznečistí. Případně můžete pod dítě položit jednu až dvě látkové pleny a přebalovat ho na nich. Při znečištění je vyperete a používáte dál.

Kojenecká láhev a dudlík

dudliky

O dudlíku se vedou velké spory. Zatímco děti některých matek ho mají ještě ve třech letech, jiné maminky ho miminkům odmítají dávat. Rozhodnutí je na vás. Při nákupu ale zajděte raději do lékárny a ujistěte se, že dudlík neobsahuje žádné škodlivé látky (zejména BPA). Při výběru kojenecké lahvičky postupujte obdobně a raději kupte skleněnou než plastovou (plastová je sice levnější, ale pro dítě je zdravější pít ze skla než z plastu) – jen pozor při manipulaci, ať vám nevyklouzne z ruky. A kolik jich koupit? Úplně vám postačí dvě – jedna na čaj a jedna na mléko.

Hygienické potřeby

Miminko se neobejde bez několika základních hygienických potřeb. Pokud se nerozhodnete používat látkové pleny (čímž samozřejmě ušetříte, protože se používají opakovaně, ale je to s nimi výrazně pracnější), musíte kupovat jednorázové. To je dost nákladné, protože hlavně v prvních měsících života má miminko opravdu velkou spotřebu plen. Přitom neplatí, že ty nejdražší pleny jsou nejkvalitnější, protože vašemu dítěti nemusejí „sednout“ a hned se v nich oprudí. Zato ty levné mu mohou vyhovovat dokonale. Musíte trochu zkoušet, případně se poptat na zkušenosti svých známých a příbuzných. Při nakupování plen se vyplatí hledat slevy, případně požádat příbuzné, aby děťátku k Vánocům či svátku namísto zbytečností koupili právě plenky.

Důležitý je i správný krém na zadeček, případně pudr. Každému děťátku vyhovuje něco jiného a vyplatí se spolehnout se na doporučení lékárníka, případně vám poradí hned v porodnici, který prostředek funguje nejlépe. Když koupíte v akci velké balení krému, vydrží vám třeba i půl roku.

Naopak bez vlhčených ubrousků se klidně obejdete, protože dítě můžete otírat vlhkou látkovou plenou nebo klasickým ubrouskem namočeným v obyčejné vodě – čímž dětskou pokožku ušetříte přísunu chemikálií, které jsou ve vlhčených ubrouscích obsažené.

Ušetřit můžete i na dětském olejíčku. V porodnici vám totiž dost možná poradí, že mnohem lepší než olejíček je klasická modrá Indulona – a ta se dá koupit ve velkém balení a vydrží velmi dlouho. Stejně tak mýdlo a šampon miminku můžete koupit ve velkém balení a vydrží vám klidně i rok.

Oblečení

Mezi nejdražší položky dětské výbavičky patří oblečení, a to zejména proto, že dítě rychle roste a musíte často obměňovat velikosti oblečení. Pokud budete oblečky kupovat jednotlivě, bude vás to stát tisíce korun – a to i když zamíříte do těch nejlevnějších obchodů. Proto mnoho rodičů nakupuje oblečení z bazaru. Výhodou je, že maminky větších dětí prodávají oblečení často po celých pytlích a jedná se mnohdy o kompletní výbavičku od nejmenších velikostí až po ty výrazně větší. Není výjimkou, když takový objemný pytel s oblečením seženete za pár stokorun. A i kdyby se vám něco z jeho obsahu nelíbilo, není taková škoda vyhodit to a nepoužívat.

Jak ušetřit na dětské výbavičce – závěr

Představili jsme vám několik způsobů, jak ušetřit na dětské výbavičce desetitisíce. Samozřejmě existují i další způsoby, jak ušetřit na dětech. Oblečení, jako například dětská body lze nakupovat ve výhodných baleních ve velkých obchodních řetězcích (velmi výhodné oblečení pro miminka i starší děti má například Lidl) atd. Obecně se tedy dá říci, že byste před každou pořizovanou věcí nejprve měli přemýšlet, zdali takovou věc skutečně potřebujete (respektive vaše miminko), nebo zdali se dá žít bez ní. Dále pak zkuste hledat alternativní cesty, jak se k takové věci dostat. Nákup předražených věcí v klasických obchodech je mnohdy úplně poslední řešení.

Známe dalších 12 způsobů, jak ušetřit. Chcete je znát také?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *