Jak ušetřit při nákupu na internetu1

Jak ušetřit při nákupu na internetu? 10 rad, jak zbytečně neutrácet

Mladá generace je na internetu jako doma a nejraději si zboží objednává právě přes web. Je to mnohem pohodlnější než obcházet kamenné obchody, zdlouhavě hledat, zkoušet, porovnávat, přemýšlet o aktuálním stavu hotovosti v peněžence. A v době pandemie se navíc naučili nakupovat přes internet i lidé, kteří si na to dříve netroufali. Jenže jelikož jsme Češi, rádi nakupujeme zboží v akci a ve slevě – a proto přemýšlíme i nad tím, jestli se nějak dá ušetřit při nákupu přes internet.

Vydáte-li se na nákupy do nákupního centra, supermarketu nebo jakéhokoliv obchodu, tak na první pohled vidíte, které zboží je zlevněné a kolik díky jeho nákupu můžete ušetřit peněz. Velké nápisy AKCE zlákají nejednoho zákazníka. A z obchodu odcházíme s dobrým pocitem, jak jsme zase chytře nakoupili a ušetřili (i když v reálu to samozřejmě nemusí být pravda a díky slevovým akcím lidé mnohdy nakupují i zboží, které vlastně nepotřebují, ale když je ve slevě, tak si ho přece jen koupí). Při nákupech na internetu je to složitější, ale i tady se dá ušetřit. Stačí jen vědět, jak na to, u nakupování přemýšlet a nebát se strávit vyhledáváním kýženého zboží o trochu více času.

Srovnávače cen

Při nakupování na internetu většinou nejdeme pro hromadný rodinný nákup, ale chceme si objednat nějaké konkrétní zboží, které si přejeme nebo potřebujeme. A je úplně jedno, jestli se jedná o jídlo, módu, elektroniku, hračky, drogerii nebo kolo. Zadáte-li do vyhledavače název zboží, tak vám vyběhne mnoho odkazů. A je velkou chybou kliknout hned na ten první a objednat z prvního e-shopu. Mnozí lidé to dělají z pohodlnosti, nechtějí hodinu prohledávat web. Ale když tomu věnujete jen pár minut svého času, můžete ušetřit stovky i tisíce korun (záleží na typu zboží).

První zobrazený odkaz je totiž často placenou reklamou. Stejně tak druhý či třetí. A další e-shopy rozhodně nejsou ve vyhledavači řazené podle cen ani pozitivních recenzí od zákazníků. Takže pokud chcete nakoupit za nejpříznivější ceny na internetovém virtuálním trhu, tak je výhodné pátrat po zboží v takzvaných srovnávačích cen či srovnávačích zboží. Tam uvidíte, kolik e-shopů ho prodává, za jaké ceny a jaká mají hodnocení od zákazníků. Díky tomu můžete nejen ušetřit, ale zároveň se vyhnete podvodníkům.

A jaké srovnávače můžete využít? Mezi nejznámější patří Zboží, Heureka, hledejceny.cz, srovnanicen.cz, nejlepsiceny.cz, kupi.cz, případně má širokou nabídku od různých dodavatelů i mall.cz.

Slevové kódy

Jistě jste si už při objednávání zboží přes internet povšimli, že v objednávkovém formuláři bývá políčko s popiskem „slevový kód“. A jelikož slevový kód obvykle nemáte, mávnete nad tím rukou. Ale ten slevový kód často získat můžete. Řada e-shopů nabízí slevy na první nákup. Některé mají časově omezené slevy ukryté pod slevovými kódy, které zveřejňují třeba na svém facebookovém profilu. U velkých e-shopů jsou slevové kódy oznamovány zákazníkům například v tištěném reklamním letáku. Takže ještě než dokončíte objednávku, není na škodu podívat se na úvodní stránku e-shopu, na jeho profil na sociálních sítích, případně zadat do internetového vyhledavače „slevový kód e-shop XY“ (XY značí název e-shopu). A možná vás příjemně překvapí, když ten kód najdete a ušetříte až desítky procent z celkové částky.

Akce

Myslíte, že akční zboží ve slevě nabízejí jen kamenné obchody? Tak tomu už dávno není. Akce mají i e-shopy. Pokud se jedná o e-shop, který má zároveň i kamenné obchody, tak slevové akce bývají v obou (případně někdy jen v jednom typu obchodu, což snadno dohledáte na úvodní stránce e-shopu). Takže zkuste prohledat několik e-shopů, které nabízejí podobné typy zboží, a možná zjistíte, že někde právě probíhá slevová akce. Nebo e-shop avizuje, že slevová akce bude na určitý typ zboží například od následujícího týdne. Takže pokud hledáte nebo nespěcháte na objednávání, leckdy se na slevu vyplatí počkat. Můžete opět ušetřit desítky procent z původní částky.

Cashback

Abyste získali cashback, musíte nakoupit zboží přes některého poskytovatele cashbacků, případně přes větší e-shop, který cashback poskytuje. V rámci cashbacku pak dostanete zpět část peněz, které jste za zboží utratili. Více o možnostech cashbacku a výběru nejlepších portáků, které cashback nabízejí, jsem vám přinesli v samostatném článku.

Zahraniční levné portály

Už jste někdy objednávali zboží z portálu jako Wish či AliExpress? Tam najdete snad úplně všechno, co si můžete vysnít a za neskutečně nízké ceny. Právě proto jsou tyto portály tak populární a objednává na nich čím dál víc lidí. Nákupem ušetříte neskutečné částky. Faktem ovšem je, že nízké ceny mnohdy odpovídají kvalitě (i když pokud najdete spolehlivého a ověřeného prodejce, nemusíte šlápnout úplně vedle).

Pokud vám tedy zakoupená věc vydrží jen velmi krátce, rozbije se nebo přijde něco jiného než objednáváte, musíte se s tím smířit. Zaprvé jde velmi často o napodobeniny originálů, takže nemohou sloužit stejně jako originály. A zadruhé zboží putuje obvykle z Číny, takže na něco jako reklamaci můžete rovnou zapomenout – nebo to zkusit, ale výsledek je nejistý. Leckomu to ovšem nevadí a je s tím srozuměn. Takže asi jedinou nevýhodou je delší čekací doba na zboží, protože doprava z Číny může trvat klidně měsíc i déle.

Více za méně

Stejně jako mají někdy klasické kamenné obchody akce, kdy nabízejí třeba tři kusy zboží za cenu dvou nebo třeba při koupi tří je ten nejlevnější zadarmo, tak obdobně tomu někdy bývá i u e-shopů. Jen nesmíte kupovat okamžitě a musíte si počkat, až taková akce bude. Zejména u velkých a ověřených internetových obchodů to bývá docela často.

Výprodeje

Milujete povánoční a další výprodeje, kdy se obchodníci ve velkém zbavují předchozích kolekcí, aby měli prostor pro ty nové? Podobné slevové akce ovšem pořádají i internetové obchody, a to několikrát do roka. Někdy je to letní výprodej, někdy povánoční výprodej, jindy Black Friday. Pokud tedy o nějakém zboží už dlouho tajně sníte, ale na jeho nákup nespěcháte, vyplatí se počkat na tyto velké akce, kdy je zboží většinou opravdu o hodně levnější.

Doprava zdarma

Některé e-shopy mají trvalou akci, kdy při nákupu nad určitou částku nabízejí zákazníkům dopravu zdarma. Jiné e-shopy zákazníkům možnost dopravy zdarma nabízejí jen občas, ale tuto akci obvykle avizují jak na svých webových stránkách, tak na profilech na sociálních sítích. A ač by se to mohlo zdát jako drobnost, tak každá ušetřená koruna se počítá.

V tomto případě můžete ušetřit většinou okolo devadesáti korun, ovšem u objemných zásilek můžete ušetřit až stovky korun. Proto se vyplatí počkat si a využít této slevy.

Levnější varianta

Další možnost, jak ušetřit při nakupování na internetu (ale i při nakupování v kamenných obchodech), je, že ustoupíte od svých původních požadavků a smíříte se s levnější variantou vybraného zboží. Možná sháníte elektrickou troubu a na první pohled jste se zamilovali do nějaké za 20 000 korun. Váš rodinný rozpočet ale takovému nákupu neodpovídá. Takže o ní chvíli sněte, ale pak se vraťte do reality a najděte na e-shopu podobnou troubu, která bude stát čtyřikrát méně. Musíte k tomu mít pevnou vůli a být zodpovědní. Možností je sice koupit si tu vaši vysněnou troubu na splátky, tedy půjčit si na ni, ale lepší než se zadlužit je zvolit úspornější variantu.

Kup teď, plať potom

Není to sice přímo forma, jak ušetřit při nakupování na internetu, ale mnoho lidí to tak bere. Mnoho e-shopů totiž už dnes při vybírání možnosti platby za objednávku nabízí šanci zakoupit zboží okamžitě, ale zaplatit za něj třeba až za čtrnáct dní. To leckoho zláká, protože i když v tuto chvíli nemají dost peněz, po výplatě je přece mít budou. Ve skutečnosti neušetříte nic a navíc na sebe berete zodpovědnost půjčky, kterou je nutné splatit, ale jako možnost jednorázového ušetření je to určitě zajímavé.

Pár rad na závěr

Nakupování na internetu není nikdy bez rizika. Není to rozhodně totéž jako nákupy v kamenných obchodech, kdy si zboží okamžitě odnesete domů a obchodníkovi za něj okamžitě zaplatíte. Na internetu se pohybuje až příliš mnoho podvodníků, proto se chovejte vždy opatrně a raději buďte nedůvěřiví než naivní. Již mnoho lidí si objednalo zboží za tisíce korun a v balíčku jim přišlo kamení.

Proto nakupujte jen v e-shopech, které znáte – buď v těch, které mají i dohledatelné kamenné pobočky, nebo v těch, na něž se dají dohledat pozitivní recenze od zákazníků. Vždy před objednávkou zkontrolujte záložku s kontakty – pokud e-shop nemá na webu uveden žádný kontakt, adresu ani e-mail, raději nenakupujte.

Pokud vás svými akčními nabídkami zláká zahraniční e-shop, dejte si pozor na to, jestli nebude nutné platit navíc ještě clo – a nebo námořní dopravu. A také reklamace do zahraničí jsou složitější než v rámci Česka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *