Jak-usetrit-z-male-vyplaty

Jak ušetřit z malé výplaty? 9 tipů s okamžitým účinkem

Šetřit na pravidelné bázi je jednou z největších výzev v životě člověka, tím spíš, pokud je jeho výplata malá. Rozhodnutí začít šetřit je ovšem jedním z nejlepších rozhodnutí v životě člověka a měli byste vědět, že pokud člověk skutečně chce, může ušetřit i když nemá zrovna moc peněz. Nenechte se odradit tímto nelehkým úkolem. Odměna bude sladká! V tomto článku vám dáme několik rad, jak ušetřit z malé výplaty.

Snahy o uspoření peněz z malé výplaty by pochopitelně měly být založeny na základních tipech pro ušetření peněz, případně na pokročilých radách, jak ušetřit na vodě, jak ušetřit na jídle, jak ušetřit za elektřinu nebo jak ušetřit za dopravu. Všechny tyto tipy by si člověk měl osvojit a při svých snahách vycházet hlavně z nich. Existují však i další tipy a triky, jak ušetřit z malé výplaty, které jsme vám ještě neprozradili. Tady je máte.

Než vyrazíte ven, najezte se

To znamená, přestaňte se stravovat ve fast foodech a obecně přestaňte utrácet za jídlo více, než je potřeba. Pakliže se naučíte pravidelně stravovat doma, tzn. vyvarujete se zbytečných, mnohdy navíc zcela neplánovaných útoků na restaurace rychlého občerstvení, za něž si následně třeba i vyhubujete, můžete ušetřit až neskutečné množství peněz. Dokonce i pokud si dokážete odřeknout párek v rohlíku, který si dáváte jednou do měsíce na rohu ulice, můžete výrazně ušetřit. Mějte to na paměti a bojujte s pokušením aktivně! Stravujte se pouze doma. A před odchodem z domova se vždycky ujistěte, že jste dostatečně najedeni.

Vař si doma, ve velkém objemu

Jídlo patří mezi položky, na kterých se dá uspořit vůbec nejvíce. Ideální bude, když si budeš vařit bez masa a dalších drahých položek a to ideálně ve velkém objemu, tzn. najednou, třeba jednou nebo dvakrát za týden. Pro tento způsob stravování se ideálně hodí takové pokrmy jako je rizoto, těstovinové saláty atd. Navařené potraviny následně můžeš rozdělit do krabiček nebo sáčků a postupně si je brát s sebou do školy nebo do práce. A pokud máš pár porcí navíc, určitě nebude na škodu, když je dáš do mrazáku na pozdější dobu.

Vařte si kávu doma

Pakliže se vám podaří ušetřit za stravování mimo domov, neměli byste si to kazit ani nákupem kávy. Káva ve Starbucks, ale i na dalších prodejních místech ve vašem městě vyjde na nehorázné peníze, doma si ji můžete připravit za zlomek ceny. A to ani nemluvíme o faktu, že si ji můžete dát do termosky a užívat si ji tak parádně horkou v průběhu celého dne.

Nakupujte podle seznamu

Chcete-li ušetřit z malé výplaty, před nákupem v obchodě byste si vždycky měli vytvořit přesný seznam věcí, které potřebujete koupit. V tomto seznamu byste měli zohlednit, co budete v následujících dnech doma vařit, případně co dalšího budete potřebovat do domácnosti. Pakliže vám takový seznam chybí, je velmi snadné nakupovat také zbytečnosti, respektive věci, které se vám do harmonogramu vaření atd. absolutně nehodí.

Nakupujte použité věci

Pokud se chystáte na nákup oblečení, spotřebičů do domácnosti nebo jakéhokoliv dalšího nezbytného vybavení, měli byste vždycky nejprve zvážit, zdali by se vám nevyplatilo koupit již použité zboží, například z blešího trhu, secondhandu nebo bazaru. V těchto obchodech můžete sehnat stále kvalitní zboží, ale za mnohem příznivější cenu.

Nákup použitého zboží nyní navíc nabízejí i některé klasické obchody a e-shopy jako součást běžné nabídky. Týká se to třeba e-shopů s počítači a elektronikou nebo se sportovním vybavením (jmenovitě Alza.cz, případně Decathlon.cz). Zmiňované e-shopy navíc na použité zboží stále poskytují běžnou, nebo alespoň zkrácenou záruku, přitom však můžete ušetřit tisíce korun.

Zrušte všechny druhy předplatného – kabelové televize, Spotify atd.

Hledáte-li způsoby, jak ušetřit z malé výplaty, rozhodně byste měli zrevidovat všechny své závazky, tedy i všechny druhy měsíčního předplatného, k němuž jste zavázali. Může se jednat například o předplatné na internetovou televizi, kabelovku, hudební kanály jako je Spotify, YouTube Pro nebo třeba jenom předplatné do posilovny.

Zábava zdarma, nebo za zlomek ceny

Možná to tak nevypadá, ale i v dnešní době existuje spousta způsobů, kterak se zabavit zcela zdarma. A to klidně i v rozsahu a kvalitě, jako byste za danou zábavu platili. Uvedeme příklad, který bude odkazovat i na předchozí bod. Pravidelně posilovat lze nejen v posilovně, ale také v některém parku. Ve městech (ale i na vesnicích) vzniká stále více veřejných sportovišť. Cvičení a posilování je na nich zcela zdarma, proč toho nevyužít?

V některých případech za zábavu sice stále musíte platit, můžete se však rozhodnout pro výrazně levnější variantu. To platí třeba v případě čtení. Místo nákupu nových knih si můžete zřídit kartičku do knihovny a půjčovat si knihy z ní. To může znamenat úsporu několika tisíc korun, samozřejmě v závislosti na vašich zvycích.

Přestaňte ostatním platit, aby za vás něco dělali

Aneb udělejte si to sami. Platíte lidem za to, aby vám vyprali prádlo, nebo umyli auto nebo tak podobně? Tohle vás vyjde na celkem velké peníze. Proč to tak nechávat? Vždyť prádlo i automobil si jistě dokážete vyčistit sami. Stačí jenom chtít.

Pakliže jste alespoň trošku šikovní, můžete jít v tomto bodě ještě o něco dál. Namísto nákupu nábytku v IKEA si ho můžete vytvořit sami, zdarma, a nebo za zlomek ceny. A to je jen jeden příklad ze stovek možných…

Splať nejprve všechny své dluhy

Jestliže máš dluhy, ať už u banky, nebo u nějaké společnosti, u které jsi nakupoval zboží na splátky, měl bys dělat vše pro to, aby ses těchto dluhů co nejrychleji zbavil. Nejen, že splácení dluhů tě každý měsíc požírá část tvého platu, ale obvykle se na ně vážou různé úroky. A ty se pořádně prodražují, každý další měsíc musíš platit. Vzhledem k tomu platí, že čím dříve své dluhy splatíš, tím více ušetříš nyní i v budoucnosti.

V některých případech může pomoci i tzv. refinancování, tedy převedení půjčky do jiné banky za nových, samozřejmě o poznání výhodnějších podmínek (s menšími úroky atd.).

Najděte si brigádu

Nevyjdete se svojí výplatou, případně nedokážete ze své výplaty ušetřit tolik, kolik byste si představovali? A nemáte žádnou další možnost, jak byste mohli trochu peněz ušetřit? V takovém případě je na čase, abyste se začali poohlížet po dalším zdroji peněz, tedy ideálně po brigádě.

Práce navíc vám přinese více peněz do vašeho rozpočtu.  A to vám dává příležitost splatit dluhy a případně ušetřit nějakou tu korunu. Další peníze navíc pak můžete investovat takovým způsobem, abyste z nich měli skvělý vedlejší příjem.

Jak ušetřit z malé výplaty – závěr

Představili jsme vám základní tipy a triky, jak ušetřit z malé výplat. Pakliže tyto tipy a triky budete praktikovat společně s našimi dalšími radami, kterak ušetřit, měli byste být schopni ušetřit klidně i stovky korun měsíčně. Držíme vám palce, protože co je doma, to se počítá!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *