levna-svatba

Levná svatba | 11 tipů, jak ušetřit na svatbě

Svatba bývá pro novomanžele (případně jejich rodiče) velkou finanční zátěží, proto se v dnešní době ustupuje od velkých svateb. Aby se novomanželé kvůli svému dni D nemuseli nesmyslně zadlužovat na dlouhé měsíce a roky, stále častěji jsou k vidění úsporné svatby. Levná svatba je sice stále kompromis, s trochou snahy to ovšem nemusíte ani pocítit. V tomto článku vám dáme námět na tři druhy levných svateb podle rozpočtu – na svatbu do 5000 korun, do 10 000 korun a do 50 000 korun. Na konci článku potom přidáváme obecné tipy na to, jak ušetřit na svatbě.

Svatba do 5000 korun

Ta nejlevnější svatba bude pochopitelně pouze s těmi nejnutnějšími proprietami. Na tuto svatbu pozvete pouze svědky, případně svoje rodiče. Šaty si obstaráte z vlastních zdrojů (přešijete si staré šaty po mamince nebo babičce, případně si půjčíte šaty od kamarádky nebo známé), prstýnky potom nebudou ze zlata, ale z chirurgické oceli, případně jiného odolného kovu.

Oznámení o vašem sezdání úplně vynecháte, nebo ho pošlete pouze několika nejbližším členům rodiny. Role fotografa se zhostí jeden ze svědků. A na hostinu zajdete do cenově dostupné restaurace, která se nachází v blízkosti radnice či vašeho domu.

Svatba do 10 000 korun

Tato svatba bude probíhat naprosto stejně, jako svatba do 5000 korun s tím rozdílem, že můžete v některém vám důležitém směru „pustit“ trošku více peněz. Pokud jsou pro vás kupříkladu důležité svatební prstýnky, které hodláte dennodenně nosit, potom si místo svatebních prstýnků z oceli pořiďte prstýnky ze zlata. Pakliže jsou pro vás důležití někteří kamarádi, potom do restaurace vedle rodičů a svědků pozvěte ještě pár dalších známých. A pokud jsou pro vás důležité šaty, nějaké si kupte, nebo si nechte ušít.

Ani při svatbě za 10 000 korun si samozřejmě nemůžete vyskakovat, tato svatba však může být pro skromné jedince zcela dostatečná.

Svatba do 50 000 korun

S trochou chytrosti, šikovnosti a umu může být i svatba do 50 000 korun velkolepá veselka. Opět budeme vycházet ze svatby do 5000 korun s tím, že při této svatbě už můžete pomýšlet například na afterparty.

Základem levné svatební hostiny/afterparty (a obecně levné svatby) jsou levné prostory. V tomto případě záleží na místních možnostech. Pokud bydlíte ve vesnici, kde pronajímají levně salonek v hospodě nebo například kulturní dům, případně kde mají krásnou louku či les, potom máte vyhráno. Pronajměte si levně prostory, nebo svatbu uspořádejte přímo na holé pláni. BOHO svatby jsou v současné chvíli v módě, takže tím nemůžete prohloubit.

Dalším důležitým stavebním kamenem levné svatby je potom omezení konzumace alkoholu a jídla, případně vlastní příprava. Alkohol si doma asi nevyrobíte (ačkoliv kdo ví, třeba takovou slivovici doma vypálit můžete), nicméně jídlo vyrobit můžete. A nejen vy, ale také vaši příbuzní či kamarádi. Máte kamarádku, která děsně ráda peče? Poproste ji, zdali by nemohla připravit něco sladkého na zub. A pokud od ní očekáváte svatební dar, navrhněte ji, že by svatebním darem mohly být právě tyto koláčky.

Na vesnických svatbách se při občerstvení můžete držet úplné klasiky. Stačí opéct prase a narazit sud. Tvrdého alkoholu se vyhněte, protože ten leze do peněz. Pivo, maximálně víno v pohodě vystačí.

Levná svatba – další tipy a triky

 1. Matriky jeden den v týdnu oddávají zdarma. Zjistěte si, o který den se jedná, a nechte se sezdat právě v tento den.
 2. Jestliže očekáváte nějaké svatební dary, požádejte svatebčany, aby vám dali peníze, případně věnovali svatební dar v podobě některé svatební nezbytnosti – například šaty, svatební dort, tvrdý alkohol, pivo, víno atd.
 3. Uspořádejte svatbu v odpoledních hodinách, vyhnete se tak nutnosti platit za hostinu a ještě after party – pohoštění uspořádáte najednou.
 4. Vyhněte se nákupu zbytečností, květinové výzdoby, svatebních placek, zákusků atd.
 5. Buďte originální! Pokud chcete ušetřit za prostory, uspořádejte svatbu na louce a v BOHO stylu atd.
 6. Stanovte si rozpočet a držte se ho. Nedělejte kompromisy, stůjte si za svým rozhodnutím. Uvidíte, že po svatbě nebudete litovat!
 7. Uspořádejte svatbu v místě vašeho bydliště a zbytečně nepřejíždějte z místa na místo.
 8. Místo klasického svatebního oznámení/pozvánek na svatbu vytvořte (nebo si nechte vytvořit) online svatební oznámení – za jednu cenu tak emailem budete moci poslat neomezené množství oznámeníček.
 9. Vezměte se mimo svatební sezónu (tzn. mimo jarní a letní měsíce), náklady na pronájem prostor, ubytování atd. budou o něco nižší (samozřejmě pokud nebydlíte na horách).
 10. Zapomeňte na kadeřníka a kosmetičku, o účes a nalíčení se může postarat šikovná kamarádka nebo třeba sestra.
 11. Při nákupu svatebních propriet nezapomeňte využít srovnávačů cen (vyhledávačů nejlevnějšího zboží) a různé slevové kupóny a kódy.

Levná svatba – závěrečné shrnutí

Levná svatba je dobrým vstupem do vašeho života v případě, že nemáte peněz dostatek a nechcete se zadlužit na dlouhé měsíce. Při pořádání levné svatby byste přitom vždycky měli dbát na to, abyste se omezovali ve věcech, které vám nejsou až tak blízké. U věcí, na kterých vám opravdu záleží, byste příliš kompromisů dělat neměli. Jedině tak budete mít ze své svatby skutečné potěšení!

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *