Automobily nepatří mezi nejlevnější způsoby dopravy, někdy se s nimi ovšem prostě jezdit musí. Naštěstí i při jízdě automobilem lze něco ušetřit a to samozřejmě hlavně na spotřebě. V tomto článku se zaměříme na to, jak snížit spotřebu benzínu tak, abyste se nemuseli moc omezovat.

Příliš na to „nešlapejte“

Čím více budete šlapat na plyn, tím více benzínu/nafty spotřebujete, to je asi každému jasné. Důležitá je přitom hlavně klidná, plynulá jízda. Problém jsou tedy i příliš rychlé rozjezdy a opožděné řazení. Řadit byste měli vždy raději s předstihem. U benzinového motoru se uvádí maximálně 2500 otáček za minutu, u naftového motoru potom maximálně 2000 otáček. Pokud potom jedete na delší trasu, pohodové tempo vám pomůže udržet tempomat.

Poměrně značné peníze vám ušetří také opatrná jízda do kopců a také z kopců, kde se doporučuje jezdit se zařazenou rychlostí. Díky přibrzďování motorem z kopce nespotřebováváte žádné palivo a navíc máte vůz víc pod kontrolou. Ani nemluvě o tom, že tak oddálíte výměnu brzdových destiček.

Dobrý tlak v pneumatikách

Jestliže chcete jezdit úsporně, pravidelně byste měli kontrolovat tlak v pneumatikách. Pokud budete jezdit na podhuštěných pneumatikách, vaše spotřeba se zvýší, protože automobil na silnici musí překonávat větší odpor. Udává se, že klasický rodinný vůz při jízdě na podhuštěných pneumatikách spotřebuje až o 20% více paliva než při jízdě na správně nafouknutých kolech.

Ovšem pozor, přefouknutá pneumatika ztrácí přilnavost. Auto kvůli tomu hůře brzdí, ani nemluvě o neschopnosti tlumit některé nárazy. Před dohuštěním pneumatik si proto zjistěte, jaký tlak v pneumatikách v daném automobilu má být. A potom se toho držte.

Zapomeňte na klimatizaci

Klimatizace je pro motor obrovská zátěž a to zvlášť při pomalé jízdě, například při přejíždění městem. Udává se, že při zapnuté klimatizaci váš automobil spotřebovává až o jeden litr paliva více. Pokud tedy při jízdě autem chcete ušetřit, na klimatizace okamžitě zapomeňte. Místo toho si otevřete okénko a chlaďte se profukujícím vzduchem.

Jak snížit spotřebu benzínu a ušetřit při jízdě autem – závěrečné shrnutí

Dali jsme vám celkem tři zásadní rady, jak snížit spotřebu benzínu (či nafty). Budete-li tyto rady důsledně dodržovat, dokážete za provoz automobilu ušetřit i několik tisíc měsíčně. A to stále není vše! Další rady jak ušetřit při jízdě automobilem pak najdete v našem předešlém článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *