přestaň-kupovat

Přestaň kupovat těchto 9 věcí a měsíčně ušetříš přes 5 tisíc

Potřebujete tipy na to, co přestat kupovat, abyste ušetřili kvůli drahému účtu za elektřinu nebo plyn? Stačí se podívat do svých posledních výdajů.

Ať už si to člověk uvědomuje nebo ne, pravděpodobně kupuje víc věcí, než kolik potřebuje. A nebo za věci, které potřebuje, utrácí zbytečně moc.

Utrácet peníze není vyloženě špatné, koneckonců peníze máme kvůli tomu, abychom díky nim pokryli své základní potřeby a případně si udělali radost. Ale když utrácíte, měli byste to dělat s rozumem, aby vám něco zbylo i na později.

Pokud se chcete naučit lépe hospodařit s penězi, je dobré vytvořit si rozpočet. Rozpočet vám pomůže přesně naplánovat, na co vaše peníze půjdou. Budete-li používat rozpočet společně s našimi tipy, jak ušetřit, své peněžence určitě ulevíte.

Chcete-li být ve spoření peněz úspěšní, musíte hledat způsoby, jak snížit svoje výdaje. Vzhledem k tomu se musíte podívat na to, za co nejvíce utrácíte, a potom si zcela upřímně říci, za jaké věci utrácíte zcela zbytečně. Zde jsou naše tipy.

Cigarety a alkohol

Cigaret a alkoholu se sice zbavuje velice těžko, vždyť pro spoustu lidí se jedná o jednu z jejich životních radostí. Pokud ovšem spočítáte, jaké výdaje za tyto dvě kratochvíle měsíčně vynakládáte, bude vám naprosto jasné, že právě tady můžete ušetřit hodně. A to alespoň tím, že snížíte svojí spotřebu nebo například začnete kouřit levnější značku.

Předplatné čehokoliv

Předplatné kabelové televize jste možná už zrušili, ale já mám na mysli předplatné jakýchkoliv dalších zbytečných služeb. Může se jednat o Netflix, Spotify, nebo třeba předplatné do posilovny. Peníze za předplatné se sčítají, takže i pokud se jedná o „pouhých 300 Kč“, pokud to s předplatnými přeháníte, můžete za předplatné všeho druhu měsíčně zaplatit i více než 1000 Kč. Co se týče předplatného v posilovně, stejně dobře se dá cvičit i na otevřeném hřišti v přírodě a to platí především přes léto.

Drahý mobilní tarif

Je skutečně nezbytné mít drahý telefonní tarif s velkou spoustou mobilních dat, když mobilní data používáte všeho všudy třikrát do měsíce? A potřebujete skutečně volat do všech sítí „zdarma“, když nakonec vlastně vůbec nevoláte a když to jde, tak k volání používáte videohovory v aplikacích jako je WhatsApp?

Tištěné knihy

Tištěné knihy sice miluju, ale o to spíš vím, že se jedná o vyhazování peněz. Většina knih, které přečtete, skončí v krabicích a už nikdy je nevezmete do ruky. Ačkoliv jste je tedy četli rádi, plýtvali jste přitom penězi.

Namísto nakupování drahých knih v papírové podobě je lepší si je půjčit v knihovně, nebo je koupit v digitální verzi.

Stravování v restauracích

Jak jsme uvedli již v článku o tom, jak ušetřit za jídlo, příliš časté stravování v restauracích (ať už ve fast foodech či v normálních restauracích) váš rozpočet vyčerpává naprosto drasticky. Místo stravování v restauracích si udělejte jídelníček na celý týden a potom si vařte a noste s sebou do práce / do školy jídlo v krabičce. Nejen že to je levnější, ale často také zdravější.

Zlevněné zboží, které nepotřebujete

Už ani nespočítám, kolikrát se mi stalo, že jsem šla do obchodu a přišla domů s větším nákupem, než jsem plánovala. Obvykle to bylo proto, že mě zaujalo něco ve výprodeji.

Každý má sice rád výhodné nákupy, ale ne všechno, co je ve výprodeji, je dobrá koupě. Výhodná koupě není výhodnou koupí, pokud si koupíte něco, co nepotřebujete nebo co byste si jinak nekoupili. Nekupujte něco jen proto, že je to ve slevě.

Voda v láhvi

Sice nejsem příznivcem pití vody z kohoutku, ale kupování balené vody je nákladné a škodlivé pro životní prostředí. Místo nákupu balené vody zvažte nákup kvalitní láhve na pití a případně i nějakého přístroje, který vám do vody nažene bublinky. Takovou vodu můžete nosit všude s sebou stejně jako kupovanou a navíc to vypadá hodně stylově.

Káva ze Starbucks

Jsem si jistá, že o tomhle jste už někdy slyšeli. Jenom vám chci říct, že nemusíte přestat pít kávu úplně. Místo toho vám chci nabídnout mnohem levnější možnosti než je kupovaná káva ze Starbucks a McDonalda. Stejně jako s vodou platí, že pokud si kávu připravíte doma do k tomu určeného kelímku, vyjde vás to na zlomek ceny a navíc to bude stylovější. Tak do toho!

Návštěvy kadeřnictví a kosmetických salonů

Chcete-li vypadat dobře, není to levné. Každý měsíc musíte utratit spoustu peněz za kosmetické procedury jako je stříhání, barvení vlasů, úprava nehtů, obočí, depilace a podobně. Omezíte-li tyto procedury na nezbytné množství, jistě tím výrazně ušetříte.

Neříkám přitom, že byste se salonům krásy měli vyhýbat úplně, ale zkuste to nějak omezit. Místo chození ke kadeřnici jednou měsíčně k ní zkuste zajít jednou za 6 týdnů. A nebo si nabarvěte vlasy jednou doma a vydejte se k ní až za dva měsíce. Střihu taková pauza zase tolik neudělá.

Představili jsme ti 9 věcí, které pokud přestaneš zbytečně kupovat, nebo jejich nákup omezíš, ušetříš tím měsíčně (a s okamžitým účinkem) několik tisíc korun měsíčně. Pakliže potřebuješ snížit svůj rozpočet, určitě popřemýšlej, zdali bys v seznamu nenašel položku, která by pomohla šetřit i tobě.

Další způsoby, jak ušetřit, najdeš v našich dalších článcích:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *