Jak otevřít víno bez vývrtky

Jak otevřít víno bez vývrtky – s trochou šikovnosti pomohou i triviální prostředky

Představte si to: krásný večer, dokonalé prostředí a láhev vína, která slibuje dotvořit nadcházející atmosféru svou chutí, vůní i lehce omamujícími účinky. Ale pak si uvědomíte, že v dohledu není žádná vývrtka. Panika? Ani náhodou! Naučte se, jak otevřít víno bez vývrtky opravdu kdekoli. Jde to totiž třeba i botou.

Tango v krabici s nářadím

Kdo říká, že nářadí slouží jen k opravě netěsností a utahování šroubů? Naopak – může být také tím správným klíčem k odhalení potenciálu vašeho vína. Obyčejný šroubek a kleště si totiž dokážou s tvrdošíjně sedící zátkou opravdu skvěle poradit. Stačí je jen nechat trochu spolupracovat.

Šroub a kleště a co s nimi

Zvolte dostatečně dlouhý šroub, aby se dobře zakotvil v korku a neprorazil se na druhou stranu. Poté ho s vynaložením trochu větší síly zavrtejte do jádra korku, ale nechte přitom jeho malou část odkrytou. Tu totiž posléze uchopíte do kleští a korek vytáhnete. S trochou vůle a trpělivosti korek povolí a vítězství bude vaše.

Kladivo a hřebík na víno

Najděte hřebík s dostatečně velkou hlavou, aby se dal dobře uchopit. Poté ho opatrně zatlučte do korku a dbejte na to, abyste ho nezatloukli příliš hluboko (opět musí část zůstat viditelná). Jakmile je dostatečná část hřebíku zapuštěna, vytáhněte jej zadní stranou kladiva a vyjměte korek. Půjde to raz dva.

Jak otevřít víno bez vývrtky za pomoci vidličky

Jak otevřít víno bez vývrtky v případě bublinek

Otevírání prosecca a dalších šumivých vín může být díky jejich přirozené povaze ještě o něco jednodušší. Trik spočívá v tom, že využijete sílu sycení oxidem uhličitým, která vám pomůže při otevírání.

 • Jednou rukou pevně uchopte zátku a druhou rukou dno láhve.
 • Otáčejte lahví, nikoliv zátkou. Tímto pohybem se korek postupně uvolňuje.
 • Jakmile se zátka uvolní, jemně zatlačte nahoru. Vnitřní tlak napomůže závěrečnému „lupnutí“ a uvolní korek bezpečně do ruky.

Odemykání vína klíčem – zvládne to každý

Klíč, předmět tak běžný a přitom tak univerzální, může sloužit také jako improvizovaný otvírák na víno. Jeho použití sice vyžaduje trochu šikovnosti, a pokud po ruce nic jiného nemáte, může se stát vaší skutečnou záchranou.

 • Vložte klíč do korku pod úhlem a snažte se ho zasunout šikmo směrem ke středu.
 • Otáčejte klíčem a postupně tak s jeho pomocí vytahujte korek z hrdla láhve.
 • Pokračujte v otáčení a tahání, dokud se korek nevzdá a neumožní vám přístup k lahodné tekutině ukryté uvnitř. Jednoduché, že?

Jak otevřít víno bez vývrtky

Jak otevřít víno bez vývrtky zapalovačem

Metoda zapalovače není jen o otevírání láhve, ale také o tom, jak to udělat stylově. Tato technika sice vyžaduje trochu opatrnosti, ale pokud v sobě máte nějaký ten smysl pro dramatičnost, pak svým přátelům nebo třeba náhodným návštěvníkům rodinné oslavy předvedete opravdu pěkné divadlo. A jak na to?

 • Ujistěte se, že v okolí nejsou žádné hořlavé materiály. Bezpečnost by měla být vždy vaší nejvyšší prioritou.
 • Poté nastavte plamen zapalovače na maximum.
 • Opatrně přiložte plamen k hrdlu láhve, přímo mezi tekutinu a korek. Cílem je rozpínat vzduch těsně pod korkem a jemně ho vytlačit nahoru.

TIP: Udržujte plamen v pohybu, aby nedošlo k přehřátí jediného místa, které by mohlo ohrozit celistvost láhve (střepy z rozbitého skal mít totiž ve víně rozhodně nechcete). Jakmile se korek začne pohybovat, buďte připraveni ho rychle vytáhnout.

A proč to vlastně funguje? Věda, která stojí za touto metodou, je jednoduchá, ale fascinující. Zahřívání vzduchu pod korkem způsobuje jeho rozpínání (to jsme se koneckonců učili už v hodinách fyziky). Tato expanze vytváří tlak, který pak hledá cestu nejmenšího odporu směrem vzhůru a tlačí korek ven. Je to úžasná rovnováha fyziky a jemnosti, která vyvrcholí uvolněním korku, a nakonec i vytouženým přístupem k vínu. A jak jsme už zmiňovali výše – vypadá to opravdu efektně. A čas? Zabere vám to jen pár minut, takže za tu parádu to rozhodně stojí.

Jak otevřít víno bez vývrtky vařečkou

Scéna je připravena, nálada je správná, ale vývrtka chybí. Na scénu tak přichází skromné kuchyňské náčiní: dřevěná vařečka. Tato technika toho, jak otevřít víno bez vývrtky, spočívá v použití konce rukojeti vařečky k jemnému zatlačení korku do láhve. Ačkoli se někteří při představě, že jim zátka plave ve víně, možná zarazí, je to malá cena za záchranu v zoufalých časech. Ale pozor, tato metoda vyžaduje opravdu jemný dotek a přiměřené použití síly, abyste se vyhnuli tomu, že ve vašem Cabernetu budou plavat úlomky korku.

TIP: Někteří someliéři před touto technikou varují. Chuť korku prý může některá víno posunout až k hranici pitelnosti. A co by tedy doporučovali? Prý zaběhnout do obchodu pro víno s běžným šroubovacím uzávěrem a korek si nechat na lepší příležitost.

Jak otevřít víno nůžkami

V tomto případě vám pomůže jemné zasunutí čepele do korku a pomalé otáčení. S trochou trpělivostí a pevnou rukou korek postupně povolí a odmění odvážlivce přístupem k tekutému pokladu.

TIP: Buďte opravdu opatrní, při této technice hrozí opravdu nepříjemné zranění. A určitě byste místo popíjení vína nechtěli skončit na pohotovosti.

Jak otevřít víno bez vývrtky? Botou

Ano, čtete správně. Vaše bota není jen společníkem vašich nohou, ale také potenciálním řešitelem vašeho dilematu při otevírání vína. Jak na to?

 • Sundejte si botu a vložte do ní dno láhve s vínem tak, aby láhev dobře seděla.
 • Technika: Držte láhev pevně v botě a poklepejte botou (s lahví) o zeď. Síla způsobená poklepáváním postupně vytáhne korek ven.
 • Po několika strategických poklepáních se zátka začne uvolňovat. Jakmile je dostatečně venku, můžete ji vytáhnout rukama.

Jak otevřít víno bez vývrtky díky botě

Cyklistův zachránce: Háček na kolo

Cyklisté s sebou možná ne vždy vozí vývrtku, ale háček na kolo? Tak ten téměř vždy. Tato metoda spočívá v zašroubování háčku do zátky a pevném tahu. Je to důkaz vynalézavosti všech cyklistů, kteří z nástroje určeného na pneumatiky dělají klíč k požitkům z vína. Takže když už ho budete mít po ruce, určitě ho vyzkoušejte.

Jak otevřít víno bez vývrtky pumpičkou

I další technika tak trochu „nahrává“ cyklistům. Je k ní totiž potřeba pumpička na duše. Vložením jehly pumpy do korku a pumpováním vzduchu do láhve lze zvyšovat tlak uvnitř tak dlouho, dokud korek elegantně nevyjde ven.

TIP: Je to metoda, která vyžaduje nejen pumpu, ale i publikum, protože tato podívaná je stejně obohacující jako následný doušek. Není to sice tak efektní jako výše zmíněný trik se zapalovačem, ale i tak to rozhodně stojí za vidění.

Hledáte další zajímavé tipy na použití tradičních věcí v netradičních situacích? Pak si určitě zkuste čištění stříbra kečupem. Funguje opravdu skvěle (a jako bonus je to také velmi rychlé).

Otevření vína vrtačkou

Máte doma elektrickou vrtačku? Pak vám právě ona může dát jedinečnou příležitost ukázat svou šikovnou stránku. Vsaďte na opatrné vrtání do korku a posléze použijte zpětný chod jako alternativu klasické vývrtky. Korek bude venku opravdu raz dva.

Steakový nůž: Hrdina ve vaší kuchyni

Použití steakového nože na otevření láhve vína? Ano, je to možné a dokonce to může být i zábavné. Vyberte si nůž s delší a užší čepelí a opatrně ho zabodněte do korku, ideálně do jeho středu. Poté ho jednoduše vyviklejte krouživým pohybem. Tato metoda vyžaduje trochu šikovnosti a trpělivosti, ale je to skvělá dovednost, kterou můžete předvést při večerním setkání s přáteli.

TIP: Připravte se na to, že budete možná potřebovat několik pokusů, než korek úspěšně vyvikláte. Tady stejně jako v mnoha jiných případech platí, že cvičení dělá mistra. Než tedy tuhle svoji novou dovednost předvedete někde na oslavě, raději si ji párkrát potrénujte doma.

Jak otevřít víno bez vývrtky? Tkanička jako nečekaný pomocník

Omotali jste někdy hrdlo láhve vína tkaničkou? Pokud ano, tak nejspíš jen proto, abyste tenhle lahodný mok někam přenesli. Ale udělat to můžete i se chvíli, kdy se potřebujete dostat k lahodnému obsahu Tato metoda může znít trochu jako alchymie, ale v některých situacích se může ukázat jako nečekaně užitečná. Jak na to?

Smyčku z tkaničky omotejte kolem hrdla pod korkem a silným tahem na koncích tkaničky zahřejte sklo (prostě ji o lahev třete stejně, jako když si ručníkem utíráte záda). Toto ohřívání sice chvíli trvá, ale když je sklo dostatečně horké, stačí hrdlo prudce ochladit pod tekoucí studenou vodou. Sklo by mělo v místě tření prasknout, hrdlo se odlomí a vaší cestě k vínu už nestojí nic v cestě. Jen dejte pozor na možné střípky, které by mohly ve vínu zůstat.

Samořezný šroub: Nástroj pro zručné

Když vám chybí vývrtka, můžete sáhnout do kbelíku s nářadím. Samořezný šroub je praktický )a přitom velmi jednoduše použitelný) nástroj, který vám umožní dostat se k vínu opravdu rychle. Zašroubujte ho pevně do korku a poté použijte kleště k jeho vytáhnutí. Tato metoda je jednoduchá a efektivní, ale vyžaduje trochu síly a pečlivosti, abyste nepoškodili korek nebo si neublížili.

Technika tužky nebo čínské hůlky

Kdo by si pomyslel, že se vaším spojencem při otevírání láhve vína může stát obyčejná tužka nebo pár jídelních hůlek? Cílem této metody není vytáhnout korek, ale spíše ho zatlačit do láhve. Vzhledem ke své robustní povaze a neopomenutelné délce jsou hůlky pro tento úkol obzvláště vhodné, zejména ty se silnějším koncem. A stejně se vám může hodit i docela obyčejná tužka. Jen pozor na její tuhu – pokud se vám zlomí přímo do vína, nebude to chutnat právě dobře.

TIP: Nikdy při tlačení korku dovnitř nevyvíjejte příliš velkou sílu. Mohl by totiž dovnitř „zaplout“ až příliš rychle, což by vaše okolí počastovalo nemalou dávkou toho lahodného moku. A třeba červené víno z bílé sedačky jen tak nevyperete.

Co však můžete díky našemu návodu odstranit opravdu snadno je znečištění rukou od ořechů. Je to jednodušší, než jste si nejspíš doteď mysleli.

Technika láhve od sodovky

Možná to teď zní trochu netradičně, ale na pomoc vám může při problému jak otevřít víno bez vývrtky přijít i láhev perlivé vody. Tato metoda spočívá v pevném uchopení láhve od vína a několikerém úderu na její dno 1,5litrovou PET lahví od sodovky. V tomto postupu pokračujte, dokud se korek nezačne pohybovat směrem ven. Jakmile zaznamenáte pohyb korku, zvedněte hrdlo láhve a údery zmírněte. Od této chvíle vám bude stačit už jen několik jemných úderů a zátka se uvolní natolik, že ji budete moci vytáhnout prsty.

TIP: Jde o podobnou techniku jako v případě boty, jen prostředek k tomu použití je o něco voňavější.

Bezpečnost především: Zlaté pravidlo netradičního otevírání vína

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, bezpečnost by vždy měla být vaší nejvyšší prioritou. Dobrodružné otevírání lahví vína bez vývrtky může totiž někdy vést ke zranění a strávit večer na pohotovosti jistě není dobrodružství, na které by se někdo těšil. A než začnete s lahví klepat o zeď nebo tlačit na korek třeba vařečkou, nezapomeňte také odstranit fólii nebo jinou ochranu, která zakrývá hrdlo lahve. Divili byste se, kolik lidí v „zápalu boje“ tuto zdánlivou všednost opomene, a pak se nestačí divit.

TIP: Nepotřebujete lahev otevřít, ale místo toho ji zabalit jako dárek? Vyzkoušejte osvědčenou techniku z našeho návodu. Bude vypadat, jako kdyby ho balili profesionálové.

Až se tedy příště ocitnete bez vývrtky, berte to jako příležitost k experimentování a zábavě. S trochou opatrnosti a dobrodružným duchem v sobě nejen otevřete láhev vína, ale také odemknete novou úroveň kreativity a odolnosti. Na zdraví!

P.S.: A pokud byste si přece jen nějako tu vývrtku rádi pořídili, určitě za ni neutrácejte více než musíte, místo toho využijte šikovné slevové kódy a kupóny. A to samozřejmě nejen pro tohoto šikovného domácího pomocníka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *