jak-vycistit-stribro

Jak vyčistit stříbro? Díky těmto tipům budou šperky jako nové

Stříbro – to mohou být šperky, ale také různé talíře, příbory nebo třeba dekorační předměty. Zub času se podepíše i na nich, a proto je třeba čas od času myslet na jejich čištění. Čím častěji se do tohoto nemilého úkolu pustíte, tím méně dřiny do toho budete muset vložit. Zašlé stříbro, na které roky nikdo nesáhnul, se neleskne a jeho čištění může být úmorné. Zatímco můžete využít profesionálního způsobů čištění, udělat si to můžete i doma. A s prostředky, které už máte. Přinášíme vám návod, jak vyčistit stříbro velmi snadno a prostředky, které máte doma.

Jak vyčistit stříbro, které je zašlé?

Bez ohledu na to, jestli se o stříbro pravidelně staráte nebo ne, dochází ke ztrátě jeho lesku. Je to způsobeno působením síry na vzduchu a světle. Tyto faktory způsobují zašednutí stříbra, které ale není nevratné. Některé způsoby čištění jsou abrazivní (to znamená, že obsahují drobné částečky, které obrušují nečistoty), proto bychom neměli čistit tak často. Ve většině případu stačí asi dvakrát za rok. Chybu ale samozřejmě neuděláte, když budete čistit podle potřeby – když si všimnete, že stříbrný předmět zachází.

Prostředky na čištění stříbra – jak vyčistit stříbro tím, co máte doma?

Na trhu jsou prostředky, které jsou speciálně určené k čištění stříbrných předmětů. Při jejich použití dbáme na pokyny, které jsou uvedeny na tom kterém výrobku. Výhodou těchto prostředků je to, že jsou velmi účinné a jejich použití je snadné. Nevýhodou pak může být jejich cena: jak se níže přesvědčíte, existují metody, za které zaplatíte zlomek ceny.

Jedlá soda

Jedlou sodu považujeme za velmi účinný prostředek při čištění domácnosti. Využít jej můžete i při čištění stříbrných předmětů, ve kterých funguje jako čistič i abrazivní složka. Tímto způsobem je možné vyčistit i silně zašlý stříbrný předmět. Smíchejte sodu s vodou tak, aby vznikla hustá pasta (2 díly jedlé sody a 1 díl vody). Stříbro navlhčete a poté naneste na vlhký hadřík trochu pasty z jedlé sody. Je dobré, aby hadřík nepouštěl vlákna, takže zkuste mikrovlákno. Krouživými pohyby očistěte celý povrch stříbrného předmětu. Poté opláchněte a vyleštěte do sucha.

Prostředek na nádobí

Prostředek na nádobí je určen pro stříbro, které není příliš zašlé. Hodí se pro pravidelnou údržbu. Jednoduše naneste pár kapek saponátu na nádobí na vlhký hadřík a krouživými pohyby třete po celé ploše. Nakonec jej omyjte, opláchněte ve studené vodě a vyleštěte do sucha.

Alobal a něco navíc

Tentokrát můžete postup použít i na stříbrné šperky. Misku vyložte alobalem lesklou stranou nahoru. Miska by neměla být kovová, ale skleněná nebo keramická. Vlijte horkou vodu.

  • Tekutý prostředek na praní přidejte do nádoby s horkou vodou. Na 1 litr postačí asi 1 lžíce prostředku. Vložte stříbrné předměty a nechte pár minut ležet. Tento trik funguje na pravidelnou údržbu. V případě silně znečištěného stříbra volte raději druhou metodu.
  • Jedlá soda – do horké vody přidejte jedlou sodu. Na 1,3 litru vody postačí půl lžíce jedlé sody. Vložte předměty, které chcete vyčistit, a to na dobu 15 sekund. Nepoužívejte na předměty se zabudovanými drahokamy.

Poté, co uplyne doba namáčení, vyjměte předmět kleštěmi (můžete samozřejmě vložit více předmětů současně). Opláchněte vlažnou vodou. Položte předmět na papírovou utěrku, která zajistí dobré vysušení. Pokud to napoprvé nezabralo, můžete znovu opakovat.

Kukuřičná mouka

Jak se nyní přesvědčíte, kukuřičná mouka se hodí nejenom při bezlepkové dietě. Kukuřičnou mouku nařeďte vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na stříbrný předmět, jehož lesk chcete obnovit. Nechte ji na předmětu zcela zaschnout a poté ji setřete ručníkem.

Kečup

Možná už jste slyšeli o tom, že odolné skvrny je možné odstranit kečupem. Je to pravda a platí to i v případě stříbra. Pár kapek kečupu vymáčkněte na papírovou utěrku a třete zašlé stříbro. Můžete použít i na šperky. Pokud je na předmětu místo, které je silně znečištěné, můžete sem kápnou kečup přímo a nechat 15 minut působit. Po ošetření kečupem předmět omyjte vodou. Případné záhyby a detaily, do kterých se nedostanete hadříkem, můžete vyčistit starým kartáčkem na zuby.

Zubní pasta

Aby tento trik fungoval, musíte mít zubní pastu, která není gelová. Naneste ji v malém množství na hadřík a krouživými pohyby vetřete do stříbrného předmětu. Nechte působit 5 minut a poté opláchněte vodou.

Coca Cola či Sprite

Nalijte jednu z těchto sodovek do nádoby tak, aby byl předmět zcela ponořen. Nechte působit hodinu a poté vyjměte. Můžete lehce vydrhnout hadříkem a poté opláchnout ve vodě. Zašlé stříbro tak nevyčistíte, ale na pravidelnou údržbu to postačí.

Ocet se sodou

Princip je jednoduchý: stříbrné předměty vložte do nádoby a zalijte je kuchyňským octem. Do misky přidejte jedlou sodu (4 lžíce jedlé sody na 250 ml octa). Nechte působit po dobu jedné hodiny a poté vyjměte. Opláchněte čistou vodou a osušte papírovými utěrkami.

Zdroj: The Happy House Cleaning

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *