Jak zabalit dárek? Návod na balení dárků různých tvarů!

Balení dárků je víc než jen povinnost. Naopak. To, jak se s ním popasujete, totiž o vás prozradí mnohé. Každý záhyb, střih a kousek použité pásky svědčí o tom, jak moc vám na obdarovaném záleží. Ne nadarmo se říká, že každý s láskou zabalený dárek v sobě nese kus vašeho srdce. Ať už se jedná o úhledně zabalený balíček pro kolegu z práce, kreativně omašličkovanou drobnost pro děti nebo vintage či boho kousek pro nejlepší kamarádku, všechny mají jedno společné – rozdávají radost už na první pohled. V následujícím textu se dozvíte, jak zabalit dárek na mnoho způsobů!

Odstraněním cenovek vše začíná

Asi je tak trochu zbytečné to zmiňovat, protože by mělo vždy jít o samozřejmost. Ale na druhou stranu nepříjemných faux pas díky jedné jediné miniaturní cedulce s několika čísly už bylo tolik, že to zmínit prostě musíme.

  • Cenovku vždy sundávejte – nepřeškrtávejte ji ani ničím nepřelepujte. Nevypadá to dobře.
  • Pamatujte si, že cenovek může být na krabičce nebo přímo na samotném výrobku víc. Pečlivá prohlídka ještě předtím, než sáhnete po balicím papíru, se tedy rozhodně vyplatí
  • Na tvrdohlavé cenovky, které sedí na podkladu (zejména na tom papírovém) jako vosy na bonbónu, platí trocha saponátu.
  • A pokud obal nebo etiketu výrobku kvůli odlepení cenovky poškodíte, nalepte místo ní nějakou samolepku nebo ještě lépe osobní vzkaz. Celé to pak bude vypadat jako záměr a ne jako nějaká nepříjemná nehoda.

Pomůcka pro méně šikovné baliče – krabice

Nemáte právě šikovné ruce nebo jste jako potěšení pro obdarovaného pořídili něco, co se svým tvarem ze všeho nejvíce podobá rozzuřenému krakenovi? Pak se netrapte s vymýšlením efektivního způsobu balení, a místo toho zvažte vložení svého dárku do krabice, která nezkrotitelné amorfní tvary promění v úhlednou, dobře zabalitelnou formu. Myslete však na to, že krabice nejsou pouhými obaly. Naopak – představují první náznak potěšení, které čeká uvnitř. Klidně tedy upcyklujte tu od bot, ale zbavte ji všech nevzhledných částí (opět jsme u oněch zmiňovaných cenovek). A také se ujistěte, že je čistá a voňavá (nebojte se v případě potřeby použít pár kapek esenciálního oleje – dodá vašemu překvapení další nečekanou vrstvu navíc).

Jak zabalit dárek pravidelného tvaru

Máte úvodní kroky hotové? Pak můžete konečně přejít k prvním bodům samotného balení. Nejdříve si balicí papír rozbalte na čistý a rovný povrch. Nemačkejte ho ani neohýbejte – představte si, že si připravujete plátno pro své budoucí umělecké dílo. Vyberte papír, který odráží danou příležitost a osobnost obdarovaného. A co rozměry? Pamatujte si, že délka a šířka papíru by měly být přibližně dvakrát větší než délka dárku. Díky tomu se vyvarujete vzniku příliš velkých zbytků a zároveň eliminujete riziko, že vám k v kritickém okamžiku balení bude pár cenných centimetrů chybět.

Následně položte dárek horní stranou dolů do jeho středu. To je nejjednodušší způsob, jak zabalit dárek pravidelného tvaru – a obvykle také nejrychlejší. Poté obtočte papír kolem dárku – začněte jedním okrajem a přehněte jej na druhý konec. A totéž proveďte i s druhým koncem. Případný přesah zastřihněte tak, aby se konce papíru na krabici mírně překrývaly. Právě tento přesah je klíčem k úhlednému finiši, který udělá z běžné balicí rutiny spíše malý kousek umění. Nyní stejný postup zopakujte se zbylými částmi papíru. Podle potřeby je zastřihněte, a nakonec úhledně přilepte (dejte pozor, aby na lepicí pásce nezůstávaly otisky prstů – zejména na tmavších balicích papírech bývají opravdu vidět). Nyní máte hotovo a dárek stačí už jen dozdobit – ale tomu se budeme věnovat později.

Balení netradičních tvarů aneb jak na válec

Ne všechny dárky odpovídají standardnímu tvaru krychle nebo kvádru. Pokud potřebujete zabalit válec, pak si s klasickými postupy nevystačíte. Co tedy s tím? Vyplatí se tak trochu vrátit do školy.

Úhledné zabalení válcovitého předmětu se neobejde bez znalosti jeho rozměrů – obvodu a průměru. Je to podobné, jako když krejčí měří oblek na míru. Chcete, aby váš „oblek na dárek“ seděl přesně? Pak si jednoduše z balicího papíru ustřihněte obdélník a počítejte přitom s centimetry navíc pro obvod a výšku (podobně jako se při výrobě oděvů ponechává prostor pro švy).

  • Dobrý tip: Při balení válcových předmětů je hedvábný papír často efektnější a poddajnější než tradiční balicí papír.

Dál už je balení hračka. Umístěte předmět do středu papíru a opatrně jej zabalte tak, aby jedna strana obalu překrývala druhou. Pak vše zajistěte lepicí páskou a pusťte se do balení konců. Možné postupy jsou dva:

  • Dárek nechte položený a prsty opatrně ohněte papír na jeho koncích směrem ke středu. Následně ho přilepte izolepou a je to.
  • Volné konce dárku také můžete na obou stranách zatočit a svázat tak, aby celý dárek připomínal bonbón (v takovém případě se vyplatí nechat si trochu papíru při balení navíc – vypadá to pak efektněji).

Jak zabalit dárek ve tvaru koule

Balení koule patří už tak trochu mezi mistrovské techniky, protože absence hran a rohů vyžaduje plynulejší styl skládání papíru (a nedává vám prakticky žádný prostor na chyby). Nicméně opravdu to není nemožné – jen to asi bude chtít trochu cviku.

  • Ustřihněte obdélníkový kus balicího papíru tak, aby jeho délka i šířka kouli zcela pokryla – a nezapomeňte počítat i s malým přesahem.
  • Kouli položte doprostřed.
  • Opatrně stáhněte balicí papír směrem k horní části koule a jemně jej přitom zmačkejte.
  • Tento proces se podobá plisování, kdy se papír přirozeně přizpůsobí kulatému tvaru dárku.
  • Krátké strany zajistěte páskou, aby byl dárek zcela zakrytý.
  • Jakmile je všechen papír vytažen nahoru, uchopte všechny okraje uprostřed.
  • Vznikne tak balení vzhledem připomínající klasický obal na bonbony.
  • Nakonec takto shrnutý papír nahoře převažte stuhou a máte hotovo.

Náš tip: Aby se dárek ve tvaru koule nekutálel, položte jej na misku nebo hrnek umístěný pod balicím papírem. Dalším tipem na to, jak zabalit dárek ve tvaru koule, je i pomoc druhé osoby. To se hodí zejména v případě nějakého objemnějšího kousku, pro nějž byste vhodnou podložku hledali jen těžko.

Balení dárků nepravidelného tvaru

Už jsme si řekli, že pro balení dárků podobného typu je nejlepší krabička. Ale co když ji nemáte nebo používat nechcete? Pak se prostě vydejte cestou nejmenšího odporu a dárek si s pomocí balicího papíru tak trochu „zformujte.“ Sáhněte však po nějakém pevnějším – ten příliš měkký se vám buď potrhá nebo nehezky zdeformuje.

  • Ustřihněte si dostatečně velký list papíru tak, aby pokryl délku dárku s přesahem asi 2 cm.
  • Papír volně omotejte po celé šířce dárku a vytvořte tak válec.
  • Tento tubus se nepravidelnému tvaru dárku skvěle přizpůsobí, aniž by se papír pomačkal.
  • Papír zajistěte uprostřed lepicí páskou.
  • Jeden konec tubusu poté zploštěte a papír přehněte asi o 1 cm.
  • Pak jej přehněte ještě jednou tak, abyste zakryli ustřižený okraj papíru a vytvořili úhledný povrch.
  • Tento postup zopakujte i na druhém otevřeném konci a tyto přeložené okraje zajistěte páskou.
  • Případně můžete druhý konec dárku zabalit stejně jako v případě koule. Obě řešení vypadají velmi pěkně a efektně.

Ale pomoci vám může i celofán. Ustřihněte ho tak, aby do něj bylo možné dárek bez problémů zabalit (nebojte se být velkorysí – při následném balení se ledacos ztratí). Dárek položte doprostřed a poté spojte všechny čtyři okraje celofánu k sobě a vytáhněte je směrem nahoru, čímž vyhladíte případné nerovnosti nebo vyčnívající rohy. Asi ve dvou třetinách výšky vše svažte mašlí a pod ni zastrkejte všechny přečuhující rohy nebo nevzhledné záhyby. Pro čistší vzhled můžete vsadit i na oboustrannou pásku, která je méně viditelná (neleskne se) a udrží všechno přesně tam, kde je třeba.

Vyrobte si dárkovou tašku

Další možností balení předmětů nepravidelného tvaru je jejich vložení do dárkové tašky . Ovšem ani tentokrát nemusíte utrácet za drahé výrobky z obchodů. Vše hravě zvládnete doma – navíc nebude problém vyrobit tašku s oblíbeným motivem obdarovaného nebo jednoduše tím, který se nejlépe hodí k dané příležitosti (mimochodem všimli jste si, že tašky svatební nebo narozeninové bývají klidně o třetinu dražší než ty běžné?).

  • Začněte s velkým kusem papíru (nejlépe recyklovaného nebo balicího) rozloženým na šířku.
  • Oba konce přeložte do středu, mírně je překryjte a zajistěte páskou.
  • Spodní třetinu tašky přeložte směrem nahoru.
  • Dva horní rohy této složené části stlačte dovnitř směrem ke středu a přeložte ji na třetiny směrem nahoru, čímž vytvoříte čtverec, jehož spodní konec směřuje k vám.
  • Spodní špičku čtverce přeložte nahoru ke středu a podlepte ji. Postup opakujte i s horní špičkou.
  • Nakonec tašku opatrně rozložte a vložte dárek dovnitř.
  • Horní konec dvakrát přehněte, vytvořte do něj dvě dírky a provlékněte jimi stuhu.
  • Její konce zauzlujte a máte hotovo.

Jak zabalit lahev

Samostatnou kategorií nepravidelných dárků jsou lahve všeho druhu. Zabalit je tak, aby vypadaly úhledně, není právě jednoduché. A proto lze snadno pochopit, proč většina lidí jednoduše sáhne po dárkové taštičce. Ovšem pokud chcete vsadit na originalitu i tady, pak vyzkoušejte následující postup.

  • Omotejte papír kolem lahve, ten přebytečný zastřihněte a začistěte okraje.
  • Papír na základně na několika místech nastřihněte a složte do trojúhelníků tak, aby byl stabilní.
  • V horní části vytvořte z papíru pomocí lepicí pásky dekorativní vějíř nebo mašli (přebytečný papír stačí naskládat do tvaru harmoniky a poté natvarovat dle potřeby – doporučujeme lahev položit a pracovat na rovné podložce).

Když máte měkkouše

A jak zabalit dárek v podobě nejrůznějšího oblečení? I když se na první pohled může zdát, že jde o stejnou kategorii dárků, není tomu tak. Pokud totiž potřebujete zabalit třeba ponožky nebo titěrné erotické prádélko, pak bude výše popsaný způsob jednoduše až moc pracný. Místo velkého kusu balicího papíru proto sáhněte po papírové roli od kuchyňských utěrek nebo třeba toaletního papíru.

  • Položte předmět do středu ruličky.
  • Pomocí nůžek vytvořte na koncích dva průstřihy a přehněte je dovnitř tak, abyste dosáhli úhledného zakončení.
  • Ruličky pak už snadno zabalíte podle postupu pro dárek ve tvaru válce.

Velké měkké dárky – třeba svetry, košile, apod. – pak snadno zabalíte pomocí podložky. Prostě je položte na kus kartonu nebo alespoň na čtvrtku a máte vystaráno. Do samotného papíru je pak uschováte skoro stejně jednoduše jako krabičku.

Jak zabalit dárek precizní japonskou technikou

Japonská technika balení dárků je ve světě dárkového balení vzorem elegance a efektivity. Každý záhyb i jednotlivý krok je veden a synchronizován tak, aby během několika vteřin vytvořil ohromující výsledek. Je to metoda, která oslavuje minimalismus a přesnost, pevně zakořeněná v kultuře, která si cení estetiky i praktičnosti. S trochou cviku tak díky ní zabalíte každý dárek za pár vteřin tak, že vypadá opravdu jako od profesionálů. Takže ať už potřebujete ohromit svého nadřízeného nebo před vámi stojí vpravdě sisyfovský úkol zabalení celé hory dárků pro rodinu nebo třeba firemní oddělení, určitě se vyplatí s tímhle nevšedním způsobem seznámit. Zvládnete to v několika jednoduchých krocích

  • Začněte ustřižením kusu balicího papíru o velikosti asi čtyřnásobku velikosti dárku.
  • Poté položte dárkovou krabičku šikmo na papír (pro nepravidelné dárky bez krabičky se tato metoda nehodí). Přeložte papír přes jeden roh krabičky a vytvořte přirozený záhyb.
  • Jakmile je první přehyb na místě, pravou rukou ho podržte (lepicí páska tak nebude třeba).
  • Poté levou rukou vytáhněte a přehněte papír přes další stranu krabice, přičemž použijte stejnou techniku jako u prvního přehybu.
  • A vše proveďte stejně i na dvou zbývajících stranách.
  • Nakonec vše zajistěte lepicí páskou.
  • Zde máte možnost vytvořit buď jednoduchý plochý přehyb nebo přidat do celého procesu trochu kreativity a vytvořit ještě záhyby na obou stranách papíru a složit ho v úhledný trojúhelníkový tvar.

Elegance této metody spočívá v její kontinuitě; každý přehyb plynule přechází do dalšího a vytváří tak harmonický a vyvážený vzhled. Žádné další zdobení už pak nebývá třeba. Nevýhodou je ovšem vyšší spotřeba balicího papíru. Ovšem pro skutečně drahé dárky, jako je třeba elektronika, se hodí prostě skvěle.

Balení dárků japonskou technikou furoshiki

Japonci však dali světu ještě jednu úžasnou „dárkovou možnost.“ Z celého procesu dokázali zcela vyřadit balicí papír a místo toho sáhli po šátcích a jiných vhodných kusech látky. Takové balení je nejenom nevšední a velmi působivé – ale také ekologické. Ano, můžete si sice koupit speciální japonské šátky právě pro tuto příležitost – ale úplně stejnou službu vám udělají ty ze sekáčového výprodeje nebo třeba odstřižky látek, které už na nic jiného nevyužijete. A co si s nimi počít? Stačí jednoduše uzlovat. Možností je opravdu hodně, my však popíšeme jen ty základní. Zájemcům o různé vychytávky, triky a efektní fígle pak určitě doporučujeme YouTube, TikTok, Pinterest a další shromaždiště tvořílků všeho druhu. Po zadání hesla „furoshiki“ budou mít o zábavu na dlouhé hodiny postaráno. A jak zabalit dárek pod japonsku pomocí „easy steps“?

  • Začněte umístěním dárku šikmo na čtvercový kus látky tak, aby okraje balíčku ležely kolmo k látce.
  • Poté přeložte jeden roh látky přes dárek, čímž připravíte půdu pro elegantní zabalení.
  • Zatímco jednou rukou zajišťujete přeložený roh, přetáhněte látkou i ten protilehlý
  • Tento krok je podobný balení do papíru, ale díky pružnosti látky vyžaduje trochu více zručnosti.
  • Podél okrajů látku zmačkejte a stáhněte, aby byl výsledek úhledný.
  • Okraje látky spojte přes dárek a svažte je do klasické mašle. Tím nejen zajistíte obal, ale také mu dodáte dekorativní nádech.

Single knot – bezpečná a elegantní metoda

Technika single knot je vhodná zejména pro dárky, které vyžadují pevné a bezpečné zabalení, jako jsou čtvercové nebo obdélníkové balíčky. Dárek položte šikmo na látku a jeden roh látky přiložte k opačnému okraji balíčku. Zde místo přehnutí rohu pod dárkem jej přehněte pod sebe a zarovnejte okraj přesně s okrajem balíčku. Látku na obou koncích pak přeložte a zmačkejte jako u papíru a oba konce stáhněte do středu. Klíčem k úspěchu je udržet tlak na horní část dárku tak, aby se látka neuvolnila. Nakonec jeden konec látky překřižte přes druhý a pevně zatáhněte. Místo mašle konce opět překřižte a vytvořte pevný uzel. A to je vše – volné konce látky budou suplovat mašli, takže žádné další zdobení není třeba. Milovníci detailů však mohou do vzniklého uzlu vložit třeba čerstvé či sušené květiny či větvičky. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

Double knot – efektní a přitom pořád jednoduché

Začněte výběrem čtvercového kusu látky, nejlépe šály nebo podobně měkkého a pružného materiálu. Umístěte dárkovou krabičku do středu rozložené látky a ujistěte se, že je šikmo orientovaná k rohům látky. Začněte svázáním protilehlých rohů látky na horní straně krabice. Tento počáteční uzel zajistí dárek a připraví vám půdu pro následující složitější uzlování. V případě potřeby upravte látku po stranách krabice, aby působila úhledně. Nyní přichází na řadu skutečná umělecká stránka furoshiki. Vezměte špičky uzlů tak, abyste měli na každé straně krabičky dva, a zavažte je podle těchto kroků:

  • Vezměte levou spodní špičku a přehněte ji směrem k pravému hornímu rohu krabičky.
  • Levý horní cíp přeložte směrem k pravému dolnímu rohu a zajistěte tak, aby prošel pod dříve přeloženým levým dolním cípem.
  • Poté přeložte pravou horní špičku směrem k levému dolnímu rohu krabičky a položte ji nad dříve přeloženou levou horní špičku.
  • Nakonec přeložte pravý dolní cíp směrem k levému hornímu rohu, propleťte ho přes pravý horní cíp a jeho konec zastrčte pod počáteční bod přeložení levého dolního cípu.

Po dokončení pokročilého uzlování se může stát, že některé špičky látky budou vyčnívat. Ty proto úhledně zastrčte pod uzel nebo záhyby, abyste je bezpečně zajistili. Ale klidně je nechte i jen tak – nebo si vyzkoušejte obě varianty. U některého typu šátků může vypadat lépe úvaz se zastrčenými cípy (platí to zejména pro jednobarevné textilie), jindy zase může být žádanější právě ona „free“ varianta. A pokud se vám něco nepovedlo, nezoufejte. Látku uzlováním určitě nezničíte, takže klidně můžete celé své dílo jednoduše rozvázat a začít znovu. Cvičení totiž dělá mistra – a to platí u techniky furoshiki stejně jako u čehokoliv jiného.

Jak zabalit dárek a zároveň ho ozdobit

Mnohým milovníkům estetiky a nápaditosti však jen „pouhé“ zabalení dárku do dekorativního papíru nestačí. Ovšem klasická stuha by mnohdy působila až nadbytečně – zvláště, pokud se snažíte o balení minimalistické nebo formální. V takovém případě je proto vhodné myslet na dekoraci vašeho dárku už během samotného procesu balení. Možností je hned několik.

  • Plisovaný vzhled: Použijte tolik papíru, aby pokryl váš dárek, a nastříhejte jej širší, než je potřeba. Spodní okraj přeložte asi o dva centimetry nahoru a opakováním vytvořte efektní záhyby.
  • Vytvoření harmonikového vzoru: Papír otočte a rozložte záhyby tak, aby vznikl harmonikový vzor. Nakonec každý záhyb mírně přitlačte a vyhlaďte, aby vše působilo maximálně uhlazeně.

DIY balení dárků aneb jak na udržitelnost

Vzhledem k tomu, že svět si stále více uvědomuje udržitelnost, může způsob, jakým balíme dárky, odrážet i náš postoj k životnímu prostředí. Závazek udržitelnosti částečně plní už výše zmíněná metoda furoshiki. Ovšem ani zdaleka není jediná. Co tedy můžete vyzkoušet?

Vintage materiály a jejich kouzlo

Místo nového balicího papíru zvažte použití starých novin a stránek časopisů. Hodit se vám budou především stránky s velkým množstvím textu a malým množstvím obrázků nebo naopak stránky s krásnými fotografiemi či ilustracemi. Případě potřeby jich slepte více dohromady a použijte je jako originální balicí papír.

Princip bábušky – dárek v dárku

Nebo udělejte z obalu součást samotného dárku. Možností je celá řada a vhodný typ lze vymyslet prakticky pro jakýkoli dárek.

  • Chcete darovat svetr? Pak ho jako bonus zabalte do měkoučké osušky.
  • Kosmetice to bude nejlépe slušet v kosmetické taštičce.
  • Jakékoliv vybavení do kuchyně zauzlujte do kuchyňské utěrky.
  • Knihy vložte do povlaku na polštář – ten se hodí doma vždycky (jen si předem zjistěte vhodné rozměry, aby obdarovanému nezůstaly oči pro pláč).
  • Turistické vybavení zabalte do mapy (může být stará nebo naopak zbrusu nová – a klidně na ní označte i zajímavá místa k návštěvě).

Zdobené dárkové krabičky – opakovaně použitelné a stylové

Jak zabalit dárek maximálně ekologicky? Upcyklujte jakékoli vhodné krabice jednoduše tím, že je originálně ozdobíte. Obdarovanému pak poslouží jako originální box pro skladování malých i velkých nezbytností. Nebo je může použít jako originální obal na dárek pro někoho jiného – to už nechte na něm.

Použití zbytků papíru – dekorace s nulovým odpadem

Tak, a je hotovo. Dárky jsou zabalené, popsané a krásně uložené tam, kde je obdarovaný jen tak neodhalí. Ale co dělat se všemi těmi odstřižky, které vám zůstaly na stole? Vyhazovat je do koše by byla rozhodně škoda. Zbytky papíru totiž můžete jednoduše znovu použít k vytvoření dalších dekorací, například mašlí:

  • Zbylý papír nastříhejte na proužky a ty složte jako harmoniku.
  • Pak je uprostřed zajistěte lepicí páskou nebo dárkovou stuhou a vytvořte mašli.
  • Pomocí oboustranné lepicí pásky připevněte mašli k dárku a máte hotovo.
  • Jednoduché, efektní a bezodpadové. Co víc si přát?

Až tedy příště budete vybírat vhodný dárek pro toho, koho chcete potěšit, zamyslete se zároveň i nad jeho balením. Ve hře totiž není jen pouhé zakrytí darované pozornosti; je to předehra k radosti z obdarování, gesto, které obdarovanému ukazuje, jak moc vám na něm záleží. Věnovat této zdánlivě všední činnosti trochu práce navíc proto rozhodně stojí za to.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *