Jak zabalit dárek podle příležitosti – tipy na dětská balení, svatbu, Valentýna i neotřelé darování peněz

Přemýšlíte nad tím, jak zabalit dárek podle příležitosti ? Balení dárků je taková malá věda – nejde jen o to, aby si darovaný předmět a jeho obal „dokonale sedly,“ ale také o tom, jak budou na první pohled působit. Hodí se tedy natrénovat balení dárků podle příležitosti, při níž budou předány. Paleta možností je opravdu velmi pestrá.

Jak zabalit dárek na Valentýna

Valentýn není jen dalším dnem v kalendáři, je to oslava lásky, náklonnosti a hlubokých vztahů. Jde o ideální příležitost, jak ukázat své drahé polovičce, jak moc vám na ní záleží. A není lepší způsob, jak tento cit vyjádřit, než ji obdarovat krásně zabaleným dárkem. Péče a pozornost, kterou věnujete zabalení, totiž může i tomu nejobyčejnějšímu kousku oblečení nebo třeba tabulce čokolády dodat pocit výjimečnosti. Které techniky lze vyzkoušet?

Kouzlo ručně vyráběného balení

Volba ručně vyráběného balicího papíru dodává dárku osobní nádech, kterému se masově vyráběné varianty nemohou vyrovnat ani náhodou. Zvažte proto použití obyčejného hnědého nebo bílého balicího papíru, který následně může posloužit jako plátno pro vaši kreativitu. Můžete ho pokreslit srdíčky (anebo si vzít k ruce třeba tiskátko – klidně i to domácí z brambor), popsat ho zamilovanými vzkazy nebo třeba ozdobit washi páskou v tom správném dekoru. Klidně se při volbě zdobení odrazte od vzpomínek, které jsou pro vás oba výjimečné.

  • Pamatujete si ještě, kde jste se setkali?
  • Co bylo vaším prvním společným dárkem?
  • Kde jste si dali první polibek?
  • A co vaše první společná fotografie?

To všechno můžete na papír svého valentýnského dárku bez obav zvěčnit. Tyto personalizované prvky promění dárek v barvité vyprávění – příběh vaší společné cesty, díky čemuž bude proces rozbalování hluboce emotivní a nezapomenutelný.

Dárek zabalte do šátku

Chcete-li získat jedinečnou a ekologickou alternativu, zvažte použití látkových obalů. Kus látky, například hedvábný šátek, poslouží nejen jako elegantní balicí materiál, ale může být také součástí dárku. Tento přístup má kořeny v japonském umění Furoshiki. Nabízí kombinaci krásy, užitečnosti a udržitelnosti. Vyberte látku, která odpovídá vkusu vaší milované osoby (vsaďte na romantické motivy nebo v její oblíbenou barvu) a pak už dárek jenom hezky zauzlujte.

 

Inovativní doplňky

Vyzkoušet můžete také předměty, které mohou sloužit dvojímu účelu nebo v sobě nést zvláštní význam. Například místo stuhy převažte balíček jemným šperkem nebo ručně psaným milostným dopisem. Tyto doplňky povýší zážitek z rozbalování až někam k romantickým výšinám.

Vytvoření dokonalé atmosféry

Prostředí, ve kterém dárek předáváte, může radost z něj ještě zesílit – na to také nezapomínejte. Vytvořte proto v domě útulné, intimní prostředí s tlumeným osvětlením, tichou hudbou a třeba cestičkou z okvětních lístků růží vedoucí k dárku. Díky této promyšlené přípravě nebude okamžik výměny jen o předání dárku, ale i o vytvoření příjemného společného zážitku. A o to jde přece v takových chvílích především.

Jak zabalit dárek podle příležitosti – překvapení pro holčičku

Balíte dárky pro děti? Pak víte, že nejde jen o jeho obalení papírem, ale také o vytvoření zážitku, který potěší smysly a posílí pouto mezi dárcem a obdarovaným. Na co tedy vsadit?

Měkké odstíny a jemné textury

Začněte výběrem materiálů, které odrážejí jemnost a nevinnost holčičky. Obvykle se vyplatí pořídit si balicí papír v pastelových odstínech, jako je pudrově růžová, levandulová nebo jemná žlutá. Při umocňování hmatového zážitku hrají roli také textury; přemýšlejte o použití papíru s mírným reliéfem nebo dokonce o látkových obalech, které celému vašemu počinu dodají vrstvu sofistikovanosti a hřejivosti.

Přírodně nebo nasladko?

Na detailech opravdu záleží, takže se nebojte dárek trochu přizdobit. Obyčejná mašle určitě nestačí. V závislosti na ročním období můžete k balíčku přivázat malou kytici polních květin, snítku levandule nebo třeba měkkou větvičku borovice. Ovšem ještě větší úspěch budou mít nejspíš jedlé ozdoby. Jeden oblíbený bonbón na konec stuhy stačí, ale klidně sáhněte i po domácích sušenkách nebo zdobených perníčcích. Jen vy víte, co má vaše holčička nejraději.

Jak zabalit dárek podle příležitosti – obrázek vydá za tisíc slov

Pokud máte přístup k tiskárně, zvažte vytištění fotografie své holčičky a vytvořte jí na míru úžasné princeznovské šaty. Tuhle malou princeznu pak můžete připevnit na balicí papír jako personalizovanou visačku nebo ji rovnou zakomponovat do designu balení. Uvidíte, že něco takového bude mít rozhodně úspěch.

Třpyt a lesk pro malé princezny

Když je to třpytivé, je to hezké. A vůbec nemusíte utrácet za drahé lesklé papíry. Naopak – velký efekt udělá i jednoduché nanesení lepidla v různých vzorech nebo tvarech. Ty pak posypte třpytkami a máte hotovo.

Vrstvení s láskou

Chcete-li získat další vrstvu elegance a překvapení, zabalte dárek do jednobarevného papíru a poté jej překryjte průsvitným kusem tylu nebo organzy. Pro ucelený vzhled zvolte stuhu v barvách, které s balením kontrastují nebo ho doplňují. K tomuto stylu balení se také hodí nejrůznější krajky. A ani za ty nemusíte utrácet, stačí si v secondhandu pořídit nějakou krajkovou halenku nebo blůzku, které jsou v současné době velmi populární. Stojí pár korun a na potřebné proužky ji snadno nastříháte.

Jak zabalit dárek podle příležitosti – nápady pro chlapce

Máte-li doma dítě opačného pohlaví, pak můžete na růžovou barvu docela jistě zapomenout. Ovšem řadu tipů na balení si i tak lze „vypůjčit.“ Sladkost uvázaná na stužce nebo fotografie vašeho klučíka, oblečená třeba do pěkného indiánského oblečku nebo do kombinézy nějakého superhrdiny, budou mít úspěch zcela určitě.

Jak zabalit dárek pro milovníka aut

Miluje váš chlapec autíčka? Pak si jednoduše pořiďte nějaké malé papírové nebo plastové na obalu dárku pro něj vytvoříte krásnou silnici. Stačí jen nalepit pruh černého papíru, namalovat nebo nalepit na něj bílou přerušovanou středovou čáru a dodat autíčko.

Dárky ve tvaru zvířátek

Další oblíbenou kategorií jsou určitě zvířátka. Stačí vám jakýkoli hnědý papír, na který nakreslíte očička a dolepíte čumáček a ouška. Roztomilý medvídek, kočička nebo třeba jelen tak mohou být na světě. A pokud si k ruce vezmete zelenou, zvládnete klidně i nějakého toho draka. Na bílý papír zase stačí nakreslit temné oční důlky a pár rýh v podobě zubů a získáte pirátský dárek s nefalšovanou lebkou jako vyšitý.

Technicky nadané potěší origami

Máte doma malého kutila, který si rozumí s technikou, pak hleďte, aby jeho dárek byl zabalený opravdu technicky přesně. Jako ona příslovečná tečka se pak hodí jakákoli ozdoba ve tvaru origami. Nemusí to být jen mašle Naopak. Vezměte zavděk cokoli, čím svého chlapečka potěšíte a překvapíte.

 

Jak zabalit dárek pro novorozence

Balení dárků pro nejmenší zdánlivě není nic těžkého – vždyť z toho stejně nemají rozum. Stačí přece, když zmíněný dárek potěší jejich rodiče. Nebo ne? Pokud chcete pojmout balení dárků opravu kreativně, pak si s něčím podobným opravdu nevystačíte. Novorozenci sice zatím nemají „rozum“ z toho, co různé tvary a obrázky znamenají, ovšem poměrně dobře už vnímají barvy. Hlavně ty jasné, nepastelové (ale zase ne příliš ostré, ty se jim obvykle nelíbí).

Udělejte tedy obraz z jednoduchých geometrických tvarů, zvířátek, květin apod. A ten nalepte na kartonovou podložku. Poté toto malé umělecké dílko položte na samotný dárek a převažte ho mašlí. Obrázek tak bude moci vyzdobit okolí dětské postýlky a děťátko si ho bude rádo prohlížet, i když z dárku jako takového zatím nebude mít rozum.

Jak zabalit dárek podle příležitosti – svátky a narozeniny

Rádio byste svým milovanýma blízkým dopřáli něco jiného, než jen klasický dárek s mašlí? Pak se můžete inspirovat několika šikovnými tipy. Díky krásně zabalenému dárku se může obdarovaný cítit skutečně výjimečně ještě předtím, než uvidí, co je uvnitř. A to byste určitě chtěli, nebo ne?

Myslete na zájmy obdarovaného

Má člověk, kterému chcete dárek věnovat, nějakého koníčka? Pak máte napůl vyhráno – stačí, když dárek odekorujete přesně tím, co má rád. Milovníkům Harryho Pottera mohou udělat radost tematické jmenovky nebo samolepky, fanoušci do cestování zase ocení dárky zabalené do starých map… Nápadů je skoro nekonečno. Na každý koníček se zkrátka dá vymyslet něco.

Když chcete darovat lahev

Alkohol všeho druhu se ku příležitosti nejrůznějších oslav dává zcela tradičně (byť co se lahví týče, najít bychom mohli i jiné druhy dárků, které je třeba pro tuto příležitost zabalit). Ale jaký dekorativní obal mu přihrát, aby vše působilo perfektně? Možností je hned několik.

  • Použijte látkové obaly nebo ozdobné sáčky určené speciálně pro lahve. Přidáním různých ozdob (viz výše) také můžete dárek ještě více personalizovat.
  • Pro rustikální vzhled jsou stylovým a praktickým řešením jutové pytle.
  • Domácí dárkový pytlík můžete „ubalit“ opravu z čehokoli. Vytvoříte ho tak, že předmět umístíte do středu velkého kusu balicího papíru, papír nahoře shrnete a zajistíte stuhou – a dno už pak stačí jen slepit k sobě.

Když chcete darovat peníze

A jak zabalit dárek podle příležitosti ve formě peněz? Tradiční obálka není nic moc – takže na to protentokrát jděte trochu jinak. Třeba tak, aby se o vašem daru dozvěděl jenom obdarovaný. K tomu vám skvěle poslouží průhledný džbánek nebo sklenice na sladkosti (a peníze). Jak na ni? Naplňte průhlednou sklenici do poloviny oblíbenými sladkostmi nebo drobnostmi, o kterých víte, že je obdarovaný určitě ocení. Pak vložte peníze a zasypte je další várkou. Tento způsob nejenže udělá z peněžního daru překvapení, ale také poskytne obdarovanému šikovnou nádobu (a je opravdu jedno, jakou vyberete), kterou může použít opakovaně. Pro jistotu však obdarovaného decentně upozorněte, aby svůj dárek vybaloval opatrně. Nikdy totiž nevíte…

Při přípravě dárku k narozeninám také můžete vyzkoušet kouzlení s čísly. Bankovky naaranžujte do dekorativního rámečku – ale pozor: dejte jich tam přesně tolik, aby jejich součet tvořil věk příjemce. Jaká bude jejich peněžní hodnota pak samozřejmě záleží úplně na vás.

Jak zabalit dárek podle příležitosti – svatba

Když víte, že se svatba soustředí na určité téma, není nic jednoduššího, než mu přizpůsobit i dárkové balení. Pro svatby s rustikální a boho tematikou se vám tak může hodit elegance šedého papíru zdobeného peřím, krajkou, větvičkami nebo třeba borovými šiškami. Pro svatbu s motivem pin-up pak použijte dárkový papír s otisky rtů nebo různými vzory teček, atd. Čím více dekorací vyrobíte ručně, tím spíše vše novomanželé obvykle ocení. Nezapomeňte ovšem na to, že výroba jedinečného balíčku vyžaduje čas a trochu péče, takže je moudré nenechávat tento úkol na poslední chvíli.

Velké dárky, které se jednoduše „nevejdou“

Velké nebo těžké dárky, jako je elektronika nebo domácí spotřebiče, představují vlastní výzvu. Většinou si vystačíte s dostatečným množstvím balicího papíru který tentokrát budete počítat na role a nikoli na metry (a adekvátně k tomu nezapomeňte nakoupit i množství lepicí pásky). Ovšem co si počít s objemnými dárky, jejichž přeprava na svatbu by byla – mírně řečeno – tak trochu nepraktická? V takovém případě vsaďte na přípravu originálního odhalení, které dárek jen naznačí, aniž by musel být fyzicky přítomen. Perfektní může být fotografie dárku umístěná na dně kartonové krabice převázané stuhou nebo přímo puzzle s obrázkem dárku. Tady se holt svatebčané budou muset ještě trochu zapotit (opravdu doporučujeme nechat vyrobit puzzle a nespoléhat se jen na rozstříhanou fotografii – těch pár korun navíc za ten efekt stojí).

Jak zabalit peníze na svatbu

A jak zabalit dárek podle příležitosti, když máte po ruce pouze peníze? Ani tentokrát je nedávejte do obálky – koneckonců, svatba nabízí tolik možností!

  • Kytice z peněz: Bankovky zakomponujete mezi skutečné květiny – obvykle je stačí smotat do ruličky a připevnit na drátek. Budete však opatrní, abyste bankovky příliš nepoškodili. To poslední, co by novomanželé chtěli, by bylo stát frontu v bance na jejich výměnu.
  • Peněžní dort: Znáte oblíbený dort z ručníků nebo toaletního papíru? Přidejte do něj i peníze – jednoduše jimi obskládejte jeho okraje a je hotovo. Vše nakonec zabalte do celofánu – pro jistotu. Budete mít jistotu, že takový dárek opravdu nikdo nepřehlédne.

Tip navíc: Balónky s héliem

Máte v plánu darovat nějaký drobnější dárek? Pak ho připevněte na dostatečně dlouhou stuhu nebo provázek a ten přivažte k balonku naplněnému héliem. Nakonec na vše najděte dostatečně velkou krabici a dekorativně ji zabalte. Vyrobíte tak dárek, který šťastným novomanželům doslova vyletí naproti. No není to úžasné překvapení? Jen dejte pozor, aby k rozbalování dárku došlo uvnitř (nebo druhý konec provázku pro jistotu přivažte ke krabici a dárek samotný k navažte o něco výše).

Náš tip: Vyzkoušet můžete i balení dárků podle jejich tvaru. Zabalíte tak úplně cokoli.

A co říci závěrem? Pamatujte, že nejlepší dárky nejsou vždy ty nejdražší nebo největší; jsou to ty, které jsou dávány od srdce. Když jim věnujete čas a zabalíte je způsobem, který vypovídá o zájmech obdarovaného a o vašem vztahu, zjistíte, že najednou nedáváte „jen obyčejný dárek“, ale zároveň i kus sebe. Až se tedy budete příště přemýšlet nad tím, jak zabalit dárek podle příležitosti, zamyslete se nad tím, jak ho můžete proměnit v plnohodnotné vyjádření své náklonnosti a kreativity. Radost a překvapení, které váš krásně zabalený dárek přinese, budou za tu námahu určitě stát.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *