Jak poznat pravou Aloe vera – spolehlivé identifikační znaky rostlin i rozpoznání v kosmetice

Aloe vera, odolná sukulentní rostlina pocházející ze severní Afriky a jihozápadní části Arabského poloostrova, se stala celosvětovým symbolem přírodní léčby. Tato odolná léčivka, které se daří v chudé půdě a na horkých, suchých a slunných místech, ovšem může zdobit i vnitřní prostory našich domovů. A i takto pěstovanou ji lze využívat k léčebným účelům. Ale jak poznat pravou Aloe vera, abyste měli jistotu, že bude skutečně účinná?

Jedlá a nejedlá aloe

Pro začátek byste měl vědět, že aktuálně existuje na světě asi 500 druhů aloí (číslo nelze určit úplně přesně, protože se na něm neshodnou ani botanici). Léčivé jsou všechny – některé více, některé méně, ale určitě se vám nemůže stát, že si například jejich listem ošetříte popáleninu a nějak si ublížíte (teoreticky sice nějaká alergická reakce hrozí, ale bývá opravdu minimální).

Ovšem ta pravá „legrace“ začíná ve chvíli, kdy byste chtěli některou z aloí užívat vnitřně. K tomu se opravdu hodí víceméně jen Aloe vera a to ještě ne úplně všechny variety.

Jedlé aloe

  • Aloe vera
  • Aloe barbadensis
  • Aloe vera barbadensis Miller
  • Aloe arborescens
  • Aloe vera var. Barbadensis
  • Aloe Ferox

Nejedlé aloe

  • Aloe vera var. chinensis
  • Aloe aristata
  • Aloe nobilis
  • Aloe broomii
  • Aloe dorotheae
  • Aloe vaombe
  • Aloe polyphylla
  • Aloe hereroensis
  • Aloe juvenna
  • Aloe brevifolia
  • Aloe cameronii
  • Aloe maculata
  • Aloe barberae
  • Aloe vanbalenii
  • Aloiampelos ciliaris dříve Aloe ciliaris
  • Aloe Striata
  • Aloe distans
  • Gonialoe variegata
  • Aloe marlothii
  • a další

Proč právě Aloe vera

Aloe vera alias aloe pravá je pravděpodobně nejstarší a nejvyužívanější léčivou rostlinou v historii, jejíž léčebné využití je doloženo již před více než 2000 lety, a to i v tradiční čínské medicíně (TCM), kde je známá pod názvem Lú huì.

Její robustní listy jsou pokladnicí gelu, který se hojně používá zevně ke zklidnění podrážděné pokožky, drobných popálenin, spálenin od slunce, alergií, kousnutí hmyzem, opruzenin a kožních vředů. Ovšem lze ji užívat i vnitřně třeba kvůli optimalizaci trávení nebo jako mírné detoxikační médium. Vnitřní použití Aloe vera ovšem slibuje řešení i řady mnoha dalších zdravotních problémů, od cukrovky a obezity až po špatný stav vlasů a pokožky, celulitidu, astma a dokonce i některé druhy rakoviny (aktuálně na toto téma běží několik studií, výsledky zatím bohužel známé nejsou). A toto opravdu bohaté složení enzymů, aminokyselin, minerálů, vitamínů a dalších prospěšných látek jako bonus také podporuje očistné procesy v těle, což z Aloe vera činí silný přírodní detoxikační prostředek.

Gel z Aloe vera se navíc ukázal jako prospěšný pro osoby bojující s akné, protože poskytuje dlouhodobé řešení – a to navzdory počátečnímu období, kdy se může zdát, že se stav v důsledku detoxikace zhoršuje. Pravidelná aplikace gelu nebo čerstvé šťávy stabilizuje stav pokožky a výrazně zlepšuje i její zdraví. A tento krásný sukulent je také účinný proti alergickým reakcím, ekzémům, bodnutí hmyzem, a dokonce i proti pásovému oparu, což ukazuje jeho všestrannost jako kožního léku. Tady už se však vyplatí ho kombinovat i s jinými léčivy, sám o sobě totiž obvykle nestačí.

Jak poznat pravou Aloe vera

Pochopení veškerých léčivých nuancí této zázračné rostliny, včetně schopnosti rozlišit jedlou Aloe vera a Aloe vera barbadensis Miller (nejčastěji pěstované druhy) od jejich nejedlých protějšků, je klíčové pro využití všech jejích výhod.

V zásadě jsou si tyto dvě variety velmi podobné. Při odpovědi na otázku, jak poznat pravou Aloe vera, se musíte jako první zaměřit na její listy. Hledejte proto rostliny s tlustými, širokými, masitými a vzpřímenými listy, které se pyšní výrazným šedozeleným odstínem a jsou uspořádány do charakteristické kruhové růžice.

Mladé listy mohou mít bílé skvrny nebo pruhy podobné nejedlým odrůdám; tyto znaky však s dozráváním mizí. Zralé listy mají jednotnou barvu a jsou bez bílých skvrn nebo pruhů, což mimo jiné také signalizuje jejich připravenost k použití. Naopak na řezu to nepoznáte. Když list rozříznete, zjistíte, že se v zásadě skládá z jemné kutikuly, latexu (nažloutlé látky nacházející se pod pokožkou listu, jejíž odstín se může lišit a jako spolehlivý identifikační znak proto sloužit nemůže), a gelu – čiré rosolovité látky uvnitř listu, která se využívá pro své léčivé vlastnosti.

Ten lze použít přímo (tedy ihned po rozříznutí listu a bez jakékoli úpravy) na drobné popáleniny, řezné rány a odřeniny. Jeho chladivý a hydratační účinek navíc zklidňuje pocit pálení.

Klíčové vlastnosti jedlé aloe

  • Barva a textura: Listy jedlé odrůdy mají zářivou šedozelenou barvu a hladkou a bohatou strukturu, která je na dotek výrazná.
  • Struktura listů: Listy jsou vzpřímené a vytvářejí hustou kruhovou růžici, která je vizuálně nápadná.
  • Barva květů: Charakteristickým znakem jedlé Aloe vera jsou žluté květy, které kontrastují s oranžovými květy nejedlých odrůd.

Aloe vera var. chinensis – pozor na záměnu

Naproti tomu Aloe vera var. chinensis se vyznačuje úzkými, skvrnitými listy, které na sobě nesou o něco více modrozelený odstín. Tyto listy jsou (v porovnání s pravou aloe) uspořádány spíše do ploššího, skládaného útvaru než do kulaté růžice. Mladé i dospělé listy si zachovávají bílé pruhy nebo znaky, které nikdy nevyblednou, čímž se tato odrůda vyznačuje po celou dobu svého života.

Rychlé shrnutí aneb pozorujte listy: Pravá Aloe vera má silné, hladké listy s vnitřkem bohatě naplněným gelem. Okraje by měly mít malé zubaté vroubky, což je znakem Aloe vera barbadensis Miller. U jedlé odrůdy mohou mít mladé listy bílé skvrny, které s dozráváním mizí – to je známka toho, že máte co do činění s pravou Aloe vera.

Jak poznat pravou Aloe vera – poraďte se s odborníky

V případě pochybností se obraťte na botaniky nebo renomovanou školku specializující se na sukulenty. Mohou vám poskytnout cenné informace a ujistit se, že jste si pořídili skutečně ten správný produkt. Při nákupu se pak vždy ptejte po rostlinolékařském pasu, kde musí být vše potřebné uvedeno. Pokud si kupujete rostlinu např. z produkce botanické zahrady nebo oficiálního zahradnictví, měla by ho mít vždy.

Na co Aloe vera použít

Po identifikaci pravé Aloe vera je zásadní pochopit, jak ji efektivně využívat. Zde je několik praktických tipů:

  • Sklízení: Vždy používejte zralé listy, protože obsahují vyšší koncentraci prospěšného gelu. Řežte je blízko základny, ale dávejte pozor, abyste nepoškodili jádro rostliny.
  • Skladování: Čerstvě vymačkaný gel z Aloe vera lze krátkodobě skladovat v chladničce. Pro delší skladování ho lze zmrazit ve vaničkách na kostky ledu, čímž se zachová jeho účinnost.

Jak Aloe vera aplikovat

Při kožních potížích naneste gel přímo na postižené místo. Jeho zklidňující účinky jsou okamžité, poskytují úlevu od podráždění a podporují hojení. A možné je i vnitřní užití – například v podobě limonády nebo tinktury. To však udělejte jen v případě, že jste si 100% jisti tím, jak poznat pravou Aloe vera. Jinak by vám mohlo být opravdu špatně.

Jak poznat pravou Aloe vera v kosmetice

Teď už je vám identifikace aloe jako takové jasná. Ovšem orientace v kosmetickém světě Aloe vera může bez nadsázky připomínat procházení minovým polem marketingových triků a zavádějících etiket. Co si tedy pohlídat?

Pravda o barvě

Čistý gel z Aloe vera není přirozeně jasně zelený ani zcela průhledný (i když to většina nezasvěcených zákazníků očekává – a prodejci se tomu pochopitelně přizpůsobují); má světle zlatavý odstín. Tato barva se ovšem může mírně lišit i v rámci produktů od jednoho výrobce, a to v závislosti na době sklizně. Všeobecně platí, že průzračnější gely se sklízejí v období monzunů a zlatavé gely zase v sušší části roku. Umělé zbarvení (výrobci obvykle cílí na křiklavě zelenou barvu, která na první pohled upoutá pozornost) je jasným signálem, který naznačuje, že produkt byl upraven (a určitě tak už u něj nelze mluvit o přirozeném stavu).

Jak poznat pravou Aloe vera – vůně jako indikátor pravosti

Vůně gelu může být také významným ukazatelem jeho čistoty. Jak poznat pravou Aloe vera po čichu? Čistá Aloe vera má zemitou, lehce štiplavou vůni, bez výraznějšího náznaku sladkosti nebo jakéhokoli alkoholu. Opravdu se vyplatí si tyto faktory pohlídat. Hodně navoněné výrobky nebo ty s výrazným alkoholovým aroma v sobě totiž mohou obsahovat přísady, které mohou dráždit pokožku nebo způsobovat její vysušování. A o jejich přírodní čistotě samozřejmě také mluvit nelze.

Cesta k čisté Aloe vera? Bez konzervantů to nejde

Naopak by bylo chybou pátrat po produktech, které obsahují jen a pouze čistý gel z aloe. Ten totiž sám o sobě nikdy dlouho nevydrží, takže se nějakému tomu využití konzervantů nevyhnete.

Klíč spočívá v povaze těchto stabilizátorů; preferovány by měly být ty přírodní a minimálně invazivní, které zajistí, že si Aloe vera zachová všechny své prospěšné vlastnosti. Bát se nemusíte například těchto:

  • karbomer (zahušťovadlo – produkt se pak lépe nanáší a nestéká)
  • hydroxymethylglycinát sodný (konzervant)
  • extrakt z grapefruitových jadérek (přírodní konzervační, který jako bonus do produktu dodává i další hojivé účinky)
  • edetát disodný (konzervant)

Jen s přírodními konzervanty si Aloe vera zachová všechny přírodní látky, kvůli nimž je tak ceněna. Tajemství její účinnosti spočívá v bohaté škále bioaktivních látek. Vedle beta-karotenu jsou v aloe přítomny i vitaminy A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselina listová a niacin. A nesmíme zapomínat ani na pestrou paletu minerálních látek, kterým dominuje vápník, chrom, měď, železo, zinek, draslík, hořčík, sodík a mangan. Tyto prvky působí synergicky a vyživují a uzdravují tělo zevnitř.

Zavádějící jazyk na etiketách

Ale pozor si dejte i na další aspekt výběru; kosmetický průmysl si totiž umí opravdu perfektně hrát se slovy. Podívejte se na tato dvě tvrzení:

  • 100% Aloe vera gel
  • Aloe vera 100% gel

Také si myslíte, že to znamená to samé? Bohužel vás zklameme: o obsahu mluví jen ta první z obou frází. Druhá neříká nic jiného než to, že jde o 100% gel – což vám samozřejmě o složení příliš neřekne. Dejte tedy pozor, abyste se nenechali oklamat jen chytrým marketingem. To by se vaší peněžence (a samozřejmě ani vašemu zdraví) rozhodně nelíbilo. Co však vaší peněžence prospět může jsou různé porovnávače cen – díky nim se nemusíte bát, že na oblíbeném zboží přeplatíte.

Jak poznat pravou Aloe vera – čtení mezi řádky

Při zkoumání výrobků s Aloe vera nezapomeňte ani na čtení složení. Složky totiž musí být vždy uvedeny v sestupném pořadí podle koncentrace, takže když se Aloe vera objeví třeba až na pátém místě tohoto seznamu, jde o jasný ukazatel, že ve složení převažuje voda a a další složky, které ředí účinnost Aloe vera a nabízí tak jen minimální léčebné účinky.

Klamání alkoholem – nenechte se nachytat

Mnoho výrobků s Aloe vera obsahuje alkohol. Ten se často ocitá ve složení poměrně vysoko (viz výše) pod záminkou zajištění chladivého účinku. Jedná se však o další marketingovou zkratku, která navíc „jako bonus“ ohrožuje i zdraví pokožky. A to proto, že alkohol ji může vysušovat a dráždit. Pravý gel z Aloe vera, zejména pokud je chlazený, přirozeně zklidňuje a chladí pokožku bez nutnosti použití vysušujícího alkoholu (který samozřejmě opět snižuje koncentraci výrobku a tím potlačuje jeho léčivé účinky). A asi nemusíme připomínat, že takový produkt není vhodný pro děti – u jejich jemné pokožky je totiž podráždění skoro jisté.

Jak poznat pravou Aloe vera? Aloe nebo Aloe vera?

Samozřejmě není aloe jako aloe, na to byste neměli při otázce jak poznat pravou Aloe vera zapomínat. Pokud tedy není na výrobku výslovně uvedeno, že Aloe vera obsahuje, pak je jisté, že v něm najdete nějaký jiný druh. Proč? Protože tato bylinka je ve farmaceutickém průmyslu natolik exkluzivní surovinou, že by se jejím použitím výrobci určitě pochlubili. Případně může být v seznamu použitých složek skoro úplně na konci (na jeho úkor zde budou dominovat jiné druhy aloe).

A pozor dejte i na různé propagační materiály. Ty se dokážou přímo kouzelně rozepsat o úžasných vlastnostech Aloe vera, ale pokud ho přímo nepropojí s výrobkem (stačí, když mezi jednotlivá tvrzení dají tečku a nikoli čárku), nemusí se onoho pravého aloe nacházet v propagovaném produktu ani kapka.

Co když gel z aloe zhnědne?

Další známka pravosti gelu z Aloe vera se může projevit až časem. Při vystavení působení vzduchu totiž může pravý gel z Aloe vera oxidovat a hnědnout. Tento přirozený proces lze zpomalit jeho skladováním v chladničce. Ta zachová jeho účinnost a zabrání degradaci

Pozor na negativní účinky

Časté užívání této bylinky (ať už v čerstvé formě nebo v kosmetice) se může ukázat i jako dvousečný meč. Vnější použití může občas vést k podráždění nebo alergickým reakcím. Pokud se vyskytnou, je vhodné užívání přerušit.

Vnitřně vás pak může Aloe vera překvapit svými projímavými vlastnostmi. Dokáže způsobit křeče v břiše, průjem a potenciálně i ovlivnit pánevní orgány. Kvůli těmto účinkům se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, osobám trpícím hemoroidy a dětem. Dlouhodobé vnitřní užívání navíc může poškodit žaludek nebo ledviny – ale to jen v opravdu extrémních dávkách. I tak se však vyplatí o tom vědět.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *