jak-prodat-auto

Jak prodat auto? Neplaťte pokuty za někoho jiného

Prodej auta je prodej větší movité věci, a tak bychom k tomu měli přistupovat, ať už prodáváme auto za 5 000 Kč nebo za 1 000 000 Kč. Možná už jste slyšeli o tom, že po prodeji auta jej na sebe nový majitel nepřepsal, a tak pokuty, které jeho nový majitel napáchal, musel platit nakonec ten, kdo auto již prodal. Je to nespravedlivé, funguje to ale jako jakási ochrana státu. Povinnost přepsat auto na nového majitele má prodávající – pokud si to neohlídá, hrozí mu pokuta. Jak prodat auto a nenapálit se?

Krásný vzhled je způsob, jak prodat auto

Než se ale dostaneme k samotnému procesu uzavírání kupní smlouvy a prodeji, zaměřte se na několik věcí, které můžete udělat, abyste na kupujícího působili seriózně. V první případě umyjte auto zvenku i zevnitř. Díky tomu váš vůz vypadá lépe – ve skutečnosti i na fotkách, čímž můžete získat i více peněz za jeho prodej nebo nalákáte více zájemců. Nechte si před prodejem zkontrolovat stav vozu. Pokud kontrola objeví vady, máte dvě možnosti:

 1. Na své náklady je opravíte a budete doufat, že se vám to vyplatí. Auto tak prodáte v bezvadném stavu.
 2. Nechcete investovat do tohoto vozu a vady opravovat nebudete. V tomto případě máte povinnost seznámit kupujícího s těmito vadami ještě před prodejem. Vady samozřejmě snižují hodnotu vozu.

Stanovte si správnou cenu vozu

Předtím, než se rozhodnete svůj vůz prodat, měli byste vědět, jakou má hodnotu. Můžete to zjistit například tak, že se podíváte na inzeráty vozů, které mají podobné parametry, jako ten váš. Nižší cena vám sice může nalákat více zájemců, na druhé straně ale už ztrácíte prostor k manévrování. Pokud u svého vozu dáte tu nejnižší možnou cenu, může se stát, že nebudete moci kupujícímu ani trochu vyhovět a snížit cenu v případě, že o to bude mít zájem. Proto nechoďte s cenou až na hranici, za kterou chcete skutečně prodat.

Existuje víc způsobů, jak prodat auto

V podstatě máte na výběr tři možnosti, jak můžete prodat auto:

 1. Podáte si soukromý inzerát. V takovém případě máte možnost získat za svůj vůz nejvíce peněz. Na druhou stranu si ale musíte sami vyhotovit smlouvu a sami auto nafotit a připravit k prodeji. Nevýhodou je to, že ručíte za skryté vady vozu (i z tohoto důvodu se vám vyplatí prohlídka vozu před prodejem), může trvat déle, než vůz prodáte, a nesete odpovědnost za to, než se auto přepíše na nového majitele.
 2. Komisní prodej. Funguje to v podstatě tak, že svůj vůz vystavíte v autobazaru. Tím pádem máte větší šanci na prodej, a to rychlejší prodej. Na druhou stranu nemáte auto u sebe a nevíte, co se s ním děje. Můžete se rozhodnout, že bazaru svěříte veškerou dokumentaci spojenou s prodejem vozu. Je jen na vás. Pokud se prodej zdaří, budete muset zaplatit bazaru provizi.
 3. Výkup v autobazaru. V tomto případě můžete počítat s nejnižší cenou, kterou za svůj vůz dostanete. Celý prodej je pro vás ale zcela bez starostí. Prodej je rychlý, peníze dostanete ihned poté, co zanecháte vůz v bazaru. Ten vyřídí veškerou dokumentaci a bere na sebe všechny závazky k následujícímu kupujícímu, který už bude i uživatelem vozu.

Sepište kupní smlouvu

Kupní smlouvu můžete svěřit právníkovi, což se ale nemusí vyplatit u levnějších vozů. Právní služby jsou totiž nákladem navíc. Proto se řada lidí rozhodne napsat si kupní smlouvu bez právníka. Není to tak složité, měli byste si ale dát pozor na to, aby kupní smlouva obsahovala všechny náležitosti, jinak bude neplatná. Ze zákona musí kupní smlouva obsahovat:

 • Identifikace smluvních stran (jméno, adresy prodávajícího a kupujícího).
 • Identifikace vozidla (jeho tovární značka a model, VIN kód, barva vozidla, rok výroby, registrační značka, číslo velkého technického průkazu, počet najetých kilometrů, počet klíčů a příslušenství).
 • Kupní cena.
 • Podpisy obou smluvních stran.

Hodí se ale přidat také další informace, jako je:

 • technický stav vozidla (zde je prostor pro vypsání všech závad, které jste objevili),
 • způsob úhrady,
 • informace o tom, jak proběhne přepis vozidla,
 • datum uzavření smlouvy.

Přepis vozu důležitým bodem, jak prodat auto

Přepis vozidla je velmi důležitý. Dokud auto nepřepíšete na nového majitele, musíte jako prodávající platit veškeré pokuty za přestupky spáchané vozem, který je v očích zákona stále ještě váš. Navíc jste zodpovědní i za platbu povinného ručení. Ze zákona je nutné převést auto do 10 dnů od prodeje. Právě prodávající by na to měl dohlédnout. Je to on, který může dostat pokutu ve výši až 50 000 Kč. Je totiž jeho povinností ze zákona, aby k přepisu došlo. Koneckonců – je to i v jeho zájmu. Jak se vyhnout pokutě?

 • Prodávající si spolu s kupní smlouvou nechá od kupujícího podepsat plnou moc, že za něj může přepis udělat sám.
 • Odborníci doporučují podepisovat kupní smlouvu na úřadě s rozšířenou působností, kde pak proběhne i přepis vozu.

Jak funguje přepis vozu

Na úřadě by se měli sejít kupující i prodávající (obě strany se mohou nechat zastoupit sepsáním plné moci, která musí být úředně ověřená). O přepis se může tedy postarat kdokoliv. Vzhledem k tomu, že prodávajícímu hrozí pokuta, je dobré, když tuto povinnost vezme na sebe. K přepisu budete potřebovat:

 • kupní smlouvu,
 • vyplněný dokument s názvem „Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel“,
 • velký i malý technický průkaz,
 • občanské průkazy těch, kteří se nenechali zastoupit plnou mocí,
 • protokol o evidenční kontrole (ne starší než 14 dnů),
 • zelená karta (prokazující povinné ručení uzavřené na nového majitele),
 • úředně ověřená plná moc.

Prodávající zruší povinné ručení na auta tak, že předloží kopii kupní smlouvy na vůz své pojišťovně. Ta mu může vyplatit případný přeplatek.

Jak prodat auto do zahraničí?

V tomto případě je celý proces o malinko náročnější. Prodávající je povinen provést vývoz vozidla (nebo zplnomocní jinou osobu). Při vývozu odevzdá značku vozidla a na úřadě s rozšířenou působností v ČR (nezáleží na místě bydliště prodávajícího) obdrží jinou značku, která ale má omezenou platnost na tři měsíce.

Zdroj: Garaz.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *