jak odstranit smůlu z oblečení

Jak odstranit smůlu z oblečení – od běžného trička až po funkční materiály

Také vás „postihlo“ obávané setkání s mízou ze stromů, tím lepkavým nepřítelem mnoha drahých oděvů, od bund po mikiny a kalhoty? Její schopnost ulpívat na látce s takovou houževnatostí z ní dělá hrozivého nepřítele pro každého milovníka přírody. Naučte se, jak odstranit smůlu z oblečení jednoduše a bezpečně.

Smůla alias pryskyřice – co je vlastně zač

Míza neboli pryskyřice je vlastně taková přírodní náplast, kterou stromy – zejména borovice a další jehličnany – vylučují, aby zalepily rány a ochránily se před škůdci. Její lepivost je způsobena její chemickou strukturou a viskozitou. Molekuly mízy tak pronikají do vláken tkaniny a vytvářejí vazbu, která není jen povrchová, ale i molekulární. A právě tato vazba je důvodem, proč pouhé praní nepomůže; samotná voda totiž tyto molekulární řetězce rozhodně rozbít nedokáže. A jak odstranit smůlu z oblečení, pokud se nechcete uchylovat k nákupu nových kousků?

TIP: Zlatým pravidlem při odstraňování smůly alias smoly (či pryskyřice nebo lidově mízy – byť v jejím případě jde botanicky o něco trochu jiného) je jednat rychle. Čím dříve se skvrnou začnete zabývat, tím snadněji ji odstraníte. Nezoufejte však, pokud jste našli skvrnu už dočista zaschlou a zašlou. I na ni nakonec některým z níže doporučených způsobů vyzrajete.

Metoda odlakovače na nehty

Pro rychlé řešení potřete místo potřísněné mízou odlakovačem na nehty. Nechte ho vsáknout, poté skvrnu důkladně rozetřete mezi prsty, a nakonec důkladně umyjte žlučovým nebo lojovým mýdlem. Míza by se měla uvolnit.

TIP: Odlakovač na nehty dokáže zázraky i s rukama potřísněnýma mízou. Stačí je s ním třít, dokud se míza nerozpustí, poté jednoduše umýt mýdlem a voilà.

Jak odstranit smůlu z oblečení mastnotou

Při boji s mízou nepodceňujte ani sílu tuku. Máslo, sádlo nebo jakýkoli olej pro ni mohou být doslova zkázou. Stačí mastnou látku vetřít do skvrny, nechat ji působit a pak oděv vyprat v mýdlové vodě. Je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak vrátit oděvům jejich původní krásu – a skoro se při něm nenadřete. Olej vám také skvěle pomůže třeba při smývání nehezkého zabarvení na rukou způsobeném ořechy.

jak odstranit smůlu z oblečení

Žehlička také pomůže

Při praktičtějším přístupu přichází na pomoc žehlička (vždy použijte program bez páry, jinak to nebude fungovat). Na skvrnu od mízy položte ubrousek nebo savý papír a vyžehlete ji horkou žehličkou. Teplo mízu rozpustí a umožní její absorpci ubrouskem. Je to chytrý trik, který zajistí, že žádná skvrna podobného druhu nebude mít šanci. Připravte se jen na to, že v případě větší skvrny budete ubrousků nebo savých papírů potřebovat několik – bez jejich pravidelné výměny se totiž neobejdete. Podrobný postup:

  • Na skvrnu od pryskyřice na oděvu položte několik vrstev papírových utěrek nebo hnědý papírový sáček.
  • Nastavte žehličku na co nejteplejší stupeň (vyhněte se páře) a jemně ji na několik vteřin přitiskněte na skvrnu pokrytou papírem.
  • Teplo z žehličky způsobí, že se pryskyřice rozpustí a bude absorbována ubrousky či papírem. V případě potřeby postup opakujte a přejděte na čistá místa papíru, dokud se na něj pryskyřice kompletně nepřenese.

TIP: Tato technika je účinná zejména u oděvů, které snesou trochu tepla. Proto vždy nejprve zkontrolujte štítek s údaji o péči, abyste předešli případným nehodám!

Jak odstranit smůlu z oblečení: Desinfekční prostředek na ruce

V době, kdy je čistota na prvním místě, míváme toho pomocníka prakticky stále po ruce. Málokdo ale ví, že se skvěle hodí nejen pro naše ruce, ale i pro naše oblečení. Jeho obsah alkoholu z něj totiž dělá mocný prostředek proti lepkavé nepřízni mízy a dalších odolných skvrn. Metoda jeho použití je opravdu jednoduchá: jemně seškrábněte přebytečnou mízu z tkaniny a poté skvrnu potřete vatovým tamponem namočeným v dezinfekčním prostředku na ruce. Alkohol rozbije odolnou strukturu smůlu, takže oblečení už pak stačí jen běžně vyprat v pračce.

TIP: Pokud vlastníte čistič na ruce bez alkoholu (například na bázi nejrůznějších esenciálních olejů, pak tato metoda fungovat bohužel nebude – hlavní gró účinku tady totiž nese právě alkohol).

Jak odstranit smůlu z oblečení terpentýnem

Zřeďte terpentýn s alkoholem v poměru 1:3 a naneste jej na potřísněné místo. Tento roztok působí jako kouzlo, rozpouští totiž mízu skoro před očima. Jen nezapomeňte s tímto prostředkem zacházet opatrně a nejprve ho vyzkoušet na nenápadném místě. Některé tkaniny by totiž mohl nenávratně poškodit.

  • Pracujte ve dobře větraném prostoru a pokud možno, noste ochranné rukavice, aby terpentýn nepřišel do kontaktu s vaší pokožkou.
  • Malé množství terpentýnu naneste přímo na místo s pryskyřicí. Používat můžete buď čistý hadřík, vatový tampon, nebo ho zkuste opatrně kápnout přímo na skvrnu.
  • Nechte terpentýn působit několik minut. Nechte, aby rozpustil pryskyřici.
  • Pomocí čistého hadříku nebo špachtle rozpuštěnou pryskyřici jemně odstraňte. Berte na vědomí, že možná bude třeba tento proces několikrát zopakovat, než všechno znečištění odstraníte bez zbytku.
  • Vyčistěte zbytky: Po odstranění pryskyřice očistěte oblast terpentýnu mýdlovou vodou nebo jiným vhodným čisticím prostředkem a důkladně opláchněte.
  • Nakonec oblečení vyperte podle pokynů na štítku, abyste odstranili všechny zbytky terpentýnu i pryskyřice.

Repelent proti hmyzu: Nepravděpodobný spojenec

Kdo by si pomyslel, že přípravek určený k tomu, aby udržel škůdce na uzdě, může také ochránit naše oblečení před lepkavými nástrahami smůly? Ale je tomu skutečně tak. Repelent proti hmyzu dokáže díky svému jedinečnému složení mízu rozložit, takže ji lze snadno smýt. Postříkání postiženého místa a následné šetrné vyprání může udělat zázraky a dokázat, že někdy je nejlepší obranou dobrý a netradiční útok.

TIP: Platí to jen pro komerčně vyráběné repelenty. Ty, které se skládají pouze z přírodních složek (například z esenciálních olejů) vám tuto výhodu bohužel zprostředkovat neumí.

Horká voda: Univerzální rozpouštědlo

Věděli jste, že horká voda je další tajnou zbraní pro mnoho problémů s odstraňováním skvrn, včetně odolné pryskyřice? Zde je návod, jak ji využít:

  • Uvařte vodu a opatrně ji nalijte do hrnku.
  • Hrnek položte přímo na skvrnu od pryskyřice na oděvu a nechte působit, dokud pryskyřice nezměkne nebo se nerozpustí.
  • Změklou pryskyřici jemně seškrábněte kartáčkem nebo tupým nožem.

TIP: Tato metoda dělá zázraky zejména na čerstvé skvrně od smůly. Jen buďte opatrní u jemných tkanin, které by nemusely dobře snášet teplo.

Trik se zmrazením

Postižené oblečení vložte do plastového sáčku a poté vše uložte na několik hodin do mrazáku. Jakmile pryskyřice zmrzne, oděv vyjměte a tupým nožem nebo nehty ji rychle odštípněte. Poté vše dočistěte saponátem nebo žlučovým mýdlem a vyperte jako obvykle.

TIP: Tato metoda je ideální pro choulostivé tkaniny, kterým by nemuselo svědčit teplo nebo důkladné drhnutí.

Jak odstranit smůlu z oblečení: Strategie rozpouštědel

A pomoci může i aceton nebo isopropylalkohol – tedy běžná rozpouštědla. Stačí je nanést na skvrnu, nechat chvíli působit a poté vše ještě dočistit žlučovým mýdlem. Nic víc už nebude třeba.

TIP: Když už budete mít žlučové mýdlo doma, rozhodně ho nepoužívejte je na skvrny od pryskyřice. Hodit se vám totiž bude i v mnoha dalších oblastech.

Na co použít žlučové mýdlo?

Žlučové mýdlo je tradiční čisticí prostředek, který je známý svou účinností proti různým typům skvrn a nečistot na oblečení a jiných tkaninách. Jeho účinky se využívají zejména v těchto oblastech:

  • Odstraňování skvrn: Žlučové mýdlo je velmi účinné na odstraňování skvrn od krve, trávy, ovocných šťáv, vína, kávy, čaje, a dokonce i některých typů inkoustu. Jeho enzymatická složka rozkládá organické látky ve skvrně, čímž usnadňuje jejich odstranění.
  • Péče o dětské oděvy: Díky své šetrnosti a účinnosti v boji proti skvrnám z potravin nebo tělesných tekutin se žlučové mýdlo často používá na oděvy malých dětí a kojenců.
  • Odstraňování pachů: Žlučové mýdlo může pomoci také odstranit nepříjemné pachy z tkanin, protože účinně rozkládá organické látky, které je způsobují.
  • Šetrné praní: Hodí se i pro lidi s citlivou pokožkou nebo alergiemi, neboť je obvykle vyrobeno z přírodních složek a je méně agresivní než mnoho běžných pracích prostředků.
  • Předpraní ošetření: Žlučové mýdlo lze použít i jako předpraní ošetření pro obzvláště odolné skvrny. Nanese se přímo na skvrnu před samotným praním.
  • Ekologická alternativa: Vzhledem k jeho přírodnímu složení je žlučové mýdlo považováno za ekologičtější variantu čisticích prostředků, což je výhodné pro lidi hledající ekologicky odpovědné produkty.

Při použití žlučového mýdla je důležité vždy dodržovat pokyny na obalu a pokud je to možné, nejprve otestovat jeho účinek na méně viditelném místě tkaniny, aby se předešlo poškození materiálu.

Technika mýdla a teplé vody

Pokud je skvrna od smůly dokonale čerstvá, zkuste na ni tu nejjednodušší kombinaci: vodu a mýdlo. Vmasírováním mýdla do tkaniny a opláchnutím teplou vodou se zbavíte zejména menších skvrn, které se nestihly vpít příliš hluboko. Na ty ostatní budete bohužel potřebovat docela jiný postup.

Jak odstranit smůlu z oblečení lepidlem

Další zajímavou možností je i aplikace tekutého lepidla.

  • Zvolte lepidlo, které zasychá bezbarvě a je známé tím, že se po zaschnutí snadno odlepuje.
  • Naneste ho přímo na místo s pryskyřicí na oděvu.
  • Nechte ho zcela zaschnout a vytvořit na pryskyřici film.
  • Nakonec ho i s pryskyřicí odlepte – můžete k tomu použít ostří tupého nože nebo kreditní kartu. V ideálním případě se pryskyřice odlepí spolu s lepidlem kompletně, a vy už nebudete muset podnikat nic dalšího.
  • Nakonec tedy ošetřenou oblast opláchněte vodou a nechte oděv přirozeně uschnout.

Jak odstranit smůlu z oblečení podle druhu

Ne všechny látky jsou stejné. Některé vyžadují jemnější přístup, zatímco jiné snesou přísnější čisticí techniky. Zde se dozvíte, jak si poradit se skvrnami od pryskyřice na různých materiálech:

Bavlna: Odstraňovač laku na nehty

Proč? Bavlna je poměrně odolná. Odlakovače na nehty, zejména ty, které obsahují aceton, mohou pryskyřici rozpustit, aniž by poškodily tkaninu.

Jak odstranit smůlu z oblečení z vlny: Mastnota

Proč? Vlna je jemná a vyžaduje šetrné zacházení. Oleje a tuky mohou pryskyřice účinně vyčistit bez rizika poškození.

Kůže: Metoda žehličky

Proč? Kůže je díky své robustnosti ideální pro tepelnou úpravu. Teplo z žehličky roztaví pryskyřici, kterou pak papírové utěrky mohou absorbovat a kůže zůstane čistá a nepoškozená.

Syntetické tkaniny: Mastnota

Proč? Syntetické materiály mohou být citlivé na chemikálie, proto je vhodnější méně agresivní metoda. Oleje a tuky přirozeně rozpouštějí pryskyřici a jsou zároveň pro tyto tkaniny dokonale bezpečné.

Softshell: Alkohol a technický benzin

Proč? Softshellové materiály na sobě mají často vodoodpudivou vrstvu, která může být citlivá na oleje. Alkohol a technický benzin účinně rozpouštějí pryskyřici a zároveň zachovávají vodoodpudivé vlastnosti tkaniny.

Finální praní v pračce

Po ošetření skvrny některým z výše popsaných způsobů ji vždy ještě dočistěte žlučovým mýdlem (hledejte to, které obsahuje pravou hovězí žluč – ta působí zdaleka nejlépe), a nakonec oblečení ještě vyperte. Vždy přitom použijte nejteplejší nastavení teploty vody bezpečné pro daný materiál a běžnou dávku pracího prostředku. Pokud skvrna přetrvává, pak vykoušejte jinou metodu pro její odstranění, a teprve poté perte znovu. Opakovaným praním bez předchozího ošetření byte mohli nečistoty do látky zafixovat nechtěně ještě více.

Jak odstranit smůlu z oblečení – esoterické postupy

Ale není smůla jako smůla. Dost možná jste neměli na myli onu přírodní náplast, ale spíše neštěstí nebo uhranutí, které mohlo na nějakém vašem oblíbeném kousku oblečení ulpět. Podle lidových tradic stačí, aby vám ho někdo třeba záviděl, a hned se v něm přestanete cítit době. A co hůř, někdy se vám začnou lepit na paty různé nepříjemné situace a příhody. Pokud tedy máte na mysli takovouhle smůlu na oblečení, budete se muset uchýlit k některým metodám z esoteriky nebo bílé magie.

jak odstranit smůlu z oblečení

Čištění smůly kouřem

Některé běžně dostupné bylinky, jako například šalvěj, tymián nebo cedr, jsou považovány za velmi silné čisticí prostředky, které mohou očistit negativní energii. Jednoduše zapalte jeden konec bylinky (nejlépe sirkami, ty prý mají nejlepší energii) a nechte kouř jemně prostoupit oblečením. Při tomto rituálu se soustřeďte na odstranění veškeré negativní energie a představte si, jak oblečení získává čistotu a pozitivní sílu.

Které bylinky se hodí pro rituální očistu

Šalvěj (Salvia)

Použití: Čištění prostoru a aury od negativní energie. Jedna z nejpopulárnějších bylinek pro rituální vykuřování. Skvělá bylinka pro začátečníky.

Palo Santo

Použití: Toto posvátné dřevo je používáno pro duchovní čištění, odstranění negativní energie a přitahování pozitivní energie.

Levandule (Lavandula)

Použití: Přináší klid, mír, harmonii a lásku. Používá se také pro podporu spánku a meditaci. Skvělá bylinka pro začátečníky.

Cedr

Použití: Očišťuje prostor, přináší sílu, ochranu a posiluje spojení s duchovním světem.

Kadidlo (Olibanum)

Použití: Pro duchovní otevření, ochranu, exorcismus a zvýšení spirituální vibrace.

Myrha

Použití: Čištění, meditace, ochrana a zvýšení duchovního uvědomění.

Kopál (pryskyřice starých indiánských kultur z Peru)

Použití: Používá se pro ochranu, čištění a při duchovních obřadech.

Yerba Santa (šamanská bylinka)

Použití: Používá se pro vnitřní uzdravení, ochranu, čištění a pro posílení hranic a ochrany před negativními energiemi.

Růžové okvětní lístky

Použití: Láska, harmonie, emocionální uzdravení, přitahování pozitivní energie.

Tymián

Použití: Čištění, ochrana, posílení odvahy a odstranění blokád. Skvělá bylinka pro začátečníky.

Jalovec

Použití: Čištění, ochrana a přitahování pozitivní energie.

Bílá šalvěj

Použití: Jedna z nejúčinnějších bylinek pro čištění a ochranu. Používá se k odstranění negativní energie z prostor, objektů a osob. Skvělá bylinka pro začátečníky.

Při používání těchto bylinek je důležité mít na paměti, že kvalita a způsob sběru (eticky, udržitelně) může mít vliv na jejich účinnost. Také je dobré vzít v úvahu osobní pocity a intuici při výběru správné bylinky pro váš rituál nebo účel. Jednoduše sáhněte po té, ze které budete mít intuitivně nejlepší pocit.

Sluneční nebo Měsíční koupele

Vystavení oblečení přímému slunečnímu světlu nebo světlu úplňku může prý pomoci „nabít“ oblečení pozitivní energií. Jak je použít? Je to snadné. Nechte oblečení na přímém slunci nebo venku během úplňku na několik hodin. Nic víc nebude třeba.

Slaná voda

Sůl je považována za další velmi silný čisticí a ochranný prvek. Připravte si proto nádobu s čistou vodou a rozpusťte v ní hrubou sůl. Oblečení pak nechte v této lázni několik hodin namočené. Nakonec ho důkladně vypláchněte a nechte přirozeně uschnout na vzduchu.

Použití amuletů nebo talismanů

Ochrana: Amulety nebo talismany mohou být připevněny k oblečení jako forma ochrany proti negativní energii. Jednoduše si vyberte ty, které rezonují s vašimi osobními potřebami a cíli. Může to být například nějaký ochranný kámen, symbol (velmi často se používá orientální nazar – jakmile praskne, pak prý svůj účel splnil a je třeba pořídit nový) nebo předmět s osobním významem.

jak odstranit smůlu z oblečení

Vizualizace a afirmace

Při čištění oblečení se soustřeďte na pozitivní afirmace a vizualizujte, jak se oblečení naplňuje světlem a pozitivní energií. Použijte přitom afirmace jako „Toto oblečení je nyní plné pozitivní energie a ochrany“ nebo „V tomhle tričku se teď budu cítit vždycky dobře, protože je nabité slunečním světlem.“ Můžete si je klidně napsat na papír nebo si je jednoduše neustále opakovat. A stejnou afirmaci použijete ve chvíli, kdy si na sebe očištěné oblečení poprvé obléknete. Navzájem se totiž posilují.

Při všech těchto rituálech je důležité mít v srdci a myšlenkách čisté úmysly a věřit v to, že tento proces dozajista zabere. A pokud něco podobného provádíte poprvé, určitě se nebojte říct si o pomoc.

Jak odstranit smůlu z bot

Boty se také často stávají obětí smoly, zejména pokud rádi chodíte na túry. U kožených nebo nubukových bot nejlépe funguje nanesení mastné látky, jako je olej nebo máslo, jak jsme popisovali výše. V případě gumy nebo plastu pak může být lepším řešením alkohol nebo odlakovač na nehty. Koženou obuv také po vyčištění vždy ošetřete speciální impregnací, aby se obnovil její lesk a pružnost.

Jak odstranit smůlu z vlasů

A co dělat, když se vám smůla doslova přilepí i na vlasy? Nebojte se, nemusíte hned sahat po nůžkách! Naneste na postižené prameny rostlinný nebo kokosový olej, nechte působit asi 10 minut, a poté je jemně vyčešte (postupujte pomalu od konečků až ke kořínkům, jinak riskujete ještě větší ulepení). Nakonec svou kštici ještě důkladně umyjte šamponem a je to.

Pro nešťastné majitele aut

Boj proti míze se ovšem neomezuje pouze na oblečení. Vozidla zaparkovaná pod jehličnatými stromy mohou být často ohrožena ještě víc. Instinkt sice často velí sáhnout po odlakovači na nehty nebo alkoholu, ty však mohou poškodit lak vašeho vozu. Namísto toho vám pomůže nanesení trochy minerálního oleje na měkký hadřík a jemné setření nežádoucí nečistoty. Nic víc obvykle nebývá třeba.

Jak odstranit smůlu z podlahy

Sváteční období s voňavými borovicemi a dalšími živými jehličnany přináší do našich domovů radost – ale někdy i trochu zoufalství vyvolaného právě smůlou. Ať už se jedná o znečištěné koberec nebo linoleum, platí stejné zásady – vždy postupujte opatrně a čisticí prostředky zkoušejte jeden po druhém. Předejdete tak mnohdy ještě vážnějšímu poškození.

Prevence je vždy nejlepší

I když je užitečné vědět, jak smolu odstranit, ještě lepší je se jí úplně vyhnout. Při pobytu venku proto vždy dávejte pozor na své okolí, a pokud se pohybujete v hustých lesnatých oblastech bohatých na pryskyřici, zvažte nošení ochranného oblečení. Ušetříte si tak řadu potenciálních problémů.

Pryskyřice na oblečení neznamená katastrofu. Díky těmto tipům a trikům jste dobře vybaveni na to, abyste zvládli i ty nejproblematičtější situace. Ať už se jedná o den v přírodě nebo nečekané setkání s lavičkou pokrytou pryskyřicí, nyní máte znalosti, jak udržet své oblečení čisté, neporušené a bez jakýchkoli skvrn. Kterou z nich vyzkoušíte jako první?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *