jak-se-zbavit-blech

Jak se zbavit blech? Už vás nepokoušou doma ani na zahradě

Blechy jsou sice malá zvířátka, umí ale dost potrápit. A zdaleka nejde jen o problém vašich domácích mazlíčků. V českých filmech se skrývá hodně moudra, ale to, že „to jsou blechy psí, které na člověka nejdou“ skutečně pravda není. Blechy umí skákat a také pěkně štípou. Proto je obtížné je chytat do rukou. Navíc se pěkně rychle množí, takže boj s nimi může být opravdu úmorný. Musíme na to jít sofistikovaněji. Když víte, jak se zbavit blech, můžete začít jednat co nejrychleji.

Jak dostat blechy z vašeho obydlí?

Kromě toho, že své mazlíčky vybavíte obojky nebo jinými prostředky proti blechám, snažte se též udržovat domácnost v čistotě. Pokud už vás blechy napadly, je zapotřebí otřít všechny plochy, pravidelně vysávat a vyprat veškeré ložní prádlo. Vyčistěte také matrace, na kterých spíte, včetně pelíšků vašich domácích mazlíčků. Pokaždé, když přijdete z přírody dovnitř, je dobré se prohlédnout a oblečení co nejdříve vyprat.

Jaké jsou příznaky toho, že máte blechy?

Blechy jsou velké asi jen 2 až 4 mm, takže je můžeme vidět pouhým okem. Úporné svědění nebo škrábání vašich domácích mazlíčků jsou příznakem, že se potýkáte právě s tímto škůdcem. Pokud se podíváte do psí srsti, můžete někdy pozorovat malé černé tečky, což jsou vajíčka nebo výkaly tohoto drobného škůdce. Objeví se teprve poté, co problém zanedbáte. Jakmile tedy zpozorujete první blechu, začněte hned jednat. Představíme vám několik způsobů, jak se s blechami vypořádat. Je dobré vědět, že některé z těchto metod lze kombinovat, což zvýší vaši účinnost.

Jak se zbavit blech vysavačem?

Výkonný vysavač může být vaším velmi dobrým pomocníkem. Použijte jej na podlahy, čalounění a také matrace. Zaměřte se zejména na trhliny a jiné těsné prostory, protože právě v nich mohou být blechy schované. Sáček vysavače po tomto zákroku bez milosti vyhoďte do popelnice, aby se vám blechy zase nevrátily. Na koberce a čalounění je možné použít též parní čistič, protože vysoké teploty a nějaký ten čisticí prostředek si poradí s blechami v jakékoli životní fázi (vajíčko, larva, dospělý jedinec). Nezapomeňte také na pelíšky svých domácích mazlíčků!

Jak se zbavit blech komerčními prostředky?

Asi nejjednodušším způsobem je nastříkat veškerá místa, ve kterých by se tento škůdce mohl schovávat, sprejem proti blechám. Postupujte podle návodu na obalu, protože každý přípravek se může lišit. Některé je možné použít jenom na čalouněné povrchy, zatímco některé jiné můžete použít i na srst vašich mazlíčků. Jedná se o účinné řešení, avšak postupujte opatrně. Některé přípravky mohou být toxické nejenom pro blechy, ale též pro lidi či domácí zvířata. A zřejmě nepůjde o to nejlepší pro životní prostředí.

Jak se zbavit blech na vašem dvoře?

Blechy milují zastíněné prostory, které jsou vlhké, ale je v nich teplo. Právě zde je třeba na blechy zaútočit vhodným prostředkem. Také místa, kde rád odpočívá váš domácí mazlíček, mohou být zamořená blechami. V těchto prostorách pravidelně sekejte trávních a shrabávejte jej do pytle. Než posekanou trávu jakkoli jinak použijete, nechte jej dostatečně dlouho uzavřený, nejlépe na přímém slunečním záření, které blechy nemají příliš rády. To je zlikviduje.

Vsadit můžete též na některé rostliny, které svým pachem blechy odpuzují. Pěstujte tedy například chryzantémy, měsíček či pelargónie. Máty, rozmarýn, levandule a kočičí tráva fungují stejně dobře a navíc z nich je možné vyrobit domácí repelent na blechy.

Jak odstranit blechy z kožichu domácího mazlíčka?

Existuje poměrně dost možností, které můžete použít. Tak například hřeben proti blechám může být účinný na dospělé blechy nebo jejich vajíčka. Používejte lokální spreje na mazlíčky, ale také různé obojky proti blechám nebo „kapičky“, které se použijí na oblast zátylku vašeho mazlíčka. Dostupné jsou u veterinářů, který je může aplikovat. Kombinujte více metod, které slibují, že vás zbaví všech vývojových forem blech. Z vajíček, kterých se nezbavíte, se totiž po čase mohou vyklubat nové blechy a problém se bude opakovat. Sáhněte i po těchto přípravcích:

  • Perorální pilulky. Do blech se dostanou poté, co začnou sát krev vašeho domácího mazlíčka.
  • Sprej na domácí mazlíčky. Při kontaktu s blechami dochází k jejich záhubě. Řiďte se pokyny, ať neublížíte svému mazlíčkovi. Nevýhodou je, že mohou být drahé. Pokud se předzásobíte včas, můžete si na internetu vybrat ty nejlevnější přípravky.
  • Šampon proti blechám. Je dostupný ve zverimexu nebo u veterináře. Zohlednit může typ srsti vašeho mazlíčka. Zabijí blechy, které se nachází na mazlíčkovi, nikoli ty, které na něj číhají v pelíšku.

Jak odpudit blechy tím, co jim nevoní?

Zatímco nám mohou být některé vůně příjemné, blechy a jiní škůdci je nesnáší. A to natolik, že se takovým místům budou vyhýbat. O jaké přípravky jde?

  • Cedr: pokud chcete blechy dostat z takových prostor, jako jsou květinové záhony či jiná místa, kde je použití spreje naprosto nevhodné, můžete zde rozmístit lupínky z cedrového dřeva. Poslouží jako mulč i dekorace.
  • Citron: jedná se o skvělý způsob, jak se zbavit nejenom blech, ale odpudit i další škůdce, jako jsou například komáři. Tenký plátek citronu dejte do hrnku a zalijte ho vroucí vodou. nechte přes noc uležet. Druhý den slijte a nalijte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na místa zamořená blechami, jako jsou koberce, pohovky, pelíšky pro domácí mazlíčky nebo čalouněné židle.
  • Rozmarýn: pár větviček s rozmarýnem zalijte horkou vodou a nechte přes noc louhovat. Druhý den slijte a naplňte láhev s rozprašovačem.
  • Levandule: můžete ji použít stejným způsobem jako rozmarýn. Nebo si vyrobte šátek pro psa napuštěný levandulovým olejem. Smíchejte 5 kapek esenciálního oleje a 3 lžíce vody a poté naneste asi 5 až 10 kapek na šátek, který umístíte na krk svého psa.

Jak použít jedlou sodu v boji proti blechám?

Jedlá soda je prostředek, který ve vaší domácnosti nesmí chybět. Pomáhá proti mravencům, použít jej ale můžete též na blechy. Při kontaktu s larvami a vajíčky dochází k jejich dehydrataci. Nasypte jej na koberec a nechte působit přes noc. Poté ji vysajte. Protože jedlá soda si s blechami sama tak úplně neporadí, je vhodné ji kombinovat s některými dalšími metodami. Třeba se solí.

Jak použít sůl proti blechám?

Sůl můžete použít samotnou nebo v kombinaci s jedlou sodou. Nasypte na koberec, nechte působit dva dny a pak vysajte. Díky soli můžete vysušit těla dospělých jedinců, larev, ale též vajíček. Je to způsob, jak se jich zbavit bez použití chemikálií. Jedlá soda i sůl jsou prostředky, které jsou bezpečné pro vaše domácí mazlíčky i malé děti.

Jak fungují pivovarské kvasnice?

Je zapotřebí je dostat nejprve do vašeho psa. Ten je musí sníst, což nemusí být vždy lehký úkol. Smíchejte je s něčím, co má váš pes rád, jako je například kokosový olej nebo burákové máslo. Krev vašeho mazlíčka pak chutná po kvasnicím, což blechám vůbec nechutná. A to je odrazuje od kousání.

Zdroj: Healthline.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *