jak-roztahnout-boty

Jak roztáhnout boty? První pomoc, když nové boty na některých místech tlačí

Nákup obuvi přes internet může být někdy ošemetný. Boty, které sice náleží k velikosti vaší nohy, mohou být na některých místech příliš těsné. Tentýž problém mohou mít i ti, kteří v obchodě nevěnují zkoušení obuvi dostatečnou pozornost. A někdy jsou boty natolik krásné, že je prostě musíme mít, i když víme, že nám jsou těsné. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak roztáhnout boty. A ty mohou váš problém jednoduše vyřešit.

Proč jsou dobře padnoucí boty tak důležité?

Je pravděpodobné, že v botách strávíte spoustu času. Některé boty si bereme na speciální příležitosti, jako jsou plesy, svatby nebo důležité pracovní jednání. V takovém případě chceme myslet na něco jiného, než je skutečnost, že nás tlačí boty. Pokud vám boty nesedí tak, jak by měly, mohou vám způsobit mnohé potíže – vaše chůze nebude tak ladná, mohou vzniknout puchýře a z dlouhodobého hlediska dochází i k deformaci chodidel (vybočování prstů nebo jejich zkřivení). Aby k problému nedošlo:

 • Vybírejte si správnou velikost obuvi a zkontrolujte, zda boty nejsou příliš těsné. Z tohoto důvodu věnujte pozornost v oblasti špičky vaší boty. Mezi palcem nohy a koncem boty by měl být prostor na šířku prstu.
 • Pokud se vám prstem podaří bez problémů vklouznout mezi patu nohy a zadní část boty, boty nejsou těsné.

Jak roztáhnout boty nošením?

Když nosíte přiléhavé legíny, můžete zjistit, že časem povolí (například v oblasti kolenou). Stejné je to i s nošením obuvi. Čím více budete své boty nosit, tím více se budou roztahovat. Takže v okamžiku, kdy si je vezmete ven, už vám budou skvěle padnout. Nové boty byste proto měli nosit nejprve po domě. Jistě, může být trochu obtížné uklízet nebo vařit v lodičkách, je to ale pro dobro věci.

 • TIP: Chcete celý proces urychlit? Obujte si na nohy několik párů ponožek, klidně silnějších. Můžete tak předejít puchýřům.

Jak použít k roztažení kostky ledu?

Když je teplo nebo mráz, může to s určitými materiály dosti zapracovat. A toho využijeme i při roztahování obuvi. Tuto metodu nepoužívejte u kožené obuvi. Držte se tohoto postupu:

 1. Naplňte silný pružný sáček (například plastový) vodou a vložte jej do boty, kterou chcete roztáhnout.
 2. Totéž proveďte i s druhou botou.
 3. Dejte přes noc do mrazáku (nebo minimálně na 6 hodin).
 4. O zbytek už se postará fyzika – jak se voda mění v led, zvětšuje svůj objem a tím roztahuje i boty.

Jak roztáhnout boty díky teplu?

Budete potřebovat fén a k tomu ještě několik párů silnějších ponožek. Dejte si pozor, některé materiály nejsou pro tento postup vhodné. Zejména boty vyrobené z PVC či plastu mohou při tomto procesu uvolňovat do ovzduší toxické výpary, které budete vdechovat. Metoda teplem se nehodí ani na semišové boty, protože by mohlo dojít k jejich vysušení. Postup roztahování bude takový:

 1. Několik páru silných ponožek si nazujte na nohy a obujte si boty, které chcete roztáhnout.
 2. Nastavte fén na střední teplotu a foukejte na každou botu asi 20 až 30 sekund.
 3. Fénem pohybujte krouživými pohyby, abyste nadměrně nezahřívali pouze jednu část obuvi.

Jak roztáhnout boty roztahovačem?

V obchodech s obuví můžete koupit speciální roztahovač obuvi. Ten se vyplatí tomu, kdo má často problémy s těsnou obuví. Díky roztahovači můžete obuv natáhnout jak do délky, tak také do šířky. Existuje několik druhů roztahovačů, které můžete použít do různého druhu obuvi – od kozaček až po lodičky. Postup je následující (a nejlépe funguje na semišové nebo kožené boty):

 1. Aplikujte na boty roztok pro natahování obuvi (dostupný v obchodech s obuví).
 2. Umístěte roztahovač do boty a nastavte jej tak, aby botu roztáhnul.
 3. Takto nechte působit minimálně 6 hodin, klidně však přes noc.
 4. Poté roztahovač vyjměte a vyzkoušejte, zda vám bota sedí.
 5. Pokud je stále příliš těsná, opakujte celý proces ještě jednou.

Jak roztáhnout koženou obuv?

Vzhledem k tomu, že cena kožené obuvi není nízká, bude vhodné nechat roztahování na odborníkovi. Kůže je totiž citlivý materiál, který může být snadno nenávratně poškozen. Profesionál může být sice dražší, než domácí metody, obvykle se ale nejedná o závratné částky a navíc je to mnohem bezpečnější pro vaše boty. Pokud se do toho pustíte přece jen doma, využijte metodu s roztahovačem obuvi, kterou jsme popsali výše.

Jak roztáhnout boty novinami?

Namísto roztahovače obuvi si můžete pomoci i jinými předměty. Osvědčili se zejména noviny. Jednoduše jimi vycpěte boty tak, aby došlo k jemnému natahování materiálu. Stejným způsobem mohou fungovat též ponožky, které nacpete do bot. Tato metoda je velmi pomalá – potrvá i několik dní.

Jak roztáhnout boty bramborami?

Jednoduše oloupejte bramboru, vysušte ji papírovým ubrouskem a vložte do boty v oblasti, kde máte prsty. Nechte působit přes noc. Když si ráno boty vyzkoušíte, zjistíte, že máte přece jen o trochu více místa v botě k dispozici.

Už jste použili spreje na roztahování obuvi?

Využijte speciální spreje na roztahování. Kupte si takové, které jsou vhodné k materiálu, ze kterého je vyrobena vaše obuv.  Nastříkejte je na místa, kde je vám bota těsná a poté si vyberte metodu roztahování (nošení na nohou, brambora, noviny, roztahovač obuvi aj.). Jednotlivé produkty si můžete srovnat z hlediska ceny i jiných parametrů na internetových srovnávačích.

Může při roztahování pomoci i alkohol?

Alkohol obsahuje líh, který může dobře fungovat při roztahování obuvi. Smíchejte bezbarvý alkohol (jako je například vodka) s vodou v poměru 1:1. Postup je jednoduchý:

 1. Nastříkejte směs dovnitř těsné obuvi
 2. Noste boty po dobu 20 až 30 minut.

Nebo natřete líh na těsná místa a noste je, dokud nevyschnou. Při každém použití lihu boty povolí o něco více. Pokud se boty neroztáhly dostatečně, postup opakujte.

Zdroj: myAustria.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *